نگرانی خلیلزاد از افزایش خشونت ها در افغانستان

25 Jul 2020

۴ اسد ۱۳۹۹

زلمی خلیل ‌زاد، فرستادۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان هرچند از افزایش خشونت‌ها در کشور ابراز نگرانی می‌ کند، اما می‌ گوید که تلفات نظامیان و غیرنظامیان در مقایسه با سال‌پار به‌ گونۀ چشم‌ گیر کاهش یافته‌ است.

آقای خلیل ‌زاد که شام روز گذشته در یک نشست که از سوی انستیتوت صلح ایالات متحده امریکا راه اندازی شده بود، سخن می ‌زد، گفت که برای آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان نیاز است تا خشونت‌ها کاهش یابند و روند آزادسازی زندانیان پایان یابد.

خلیل‌ زاد افزود: «ما با حکومت افغانستان و با طالبان کار می ‌کنیم که تمامی طرف‌ ها را به کاهش خشونت‌ها تشویق کنیم. افغان ‌های بسیاری کشته می ‌شوند. ما تعهدات ‌مان را در برابر نیروهای امنیتی افغانستان نیز ادامه می‌دهیم و بربنیاد توافق ‌نامۀ دوحه، اگر آنان آماج حمله قرار بگیرند، ما به کمک‌ شان خواهیم آمد.»

در همین حال، حنیف اتمر، نامزد وزیر امور خارجۀ کشور، رهایی زندانیان طالبان را تعهد حکومت نمی ‌داند و تأکید می ‌ورزد زندانیانی که تاکنون آزاد نشده‌اند، قابل رها شدن نیستند.

آقای اتمر اظهار داشت: «زندانیان باقی مانده که در حدود پنج صد و پنجاه زندانی استند از دید ما اکنون قابل رها شدن نیستند؛ زیرا جرم‌هایی انجام داده‌اند که توجیه کردن شان بسیار دشوار خواهد بود. دوم این‌که در مواد مخدر دخیل استند. و سوم این‌که برخی از همکاران بین‌المللی‌مان گفته‌اند که با رهایی برخی از آنان مخالف استند.»

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان یک بخش مهم توافق ‌نامۀ امریکا با طالبان است. اما زلمی خلیل ‌زاد تأکید دارد که پس از امضای توافق ‌نامۀ صلح امریکا با طالبان هیچ سرباز امریکایی از سوی طالبان کشته نشده‌است و خروج کامل بربنیاد شرایط و ادامه عملی شدن تعهدات طالبان بربنیاد توافق‌نامه دوحه خواهد بود.

او در این باره بیان داشت: «ما برای خروج نیروهای خود جدول زمانی داریم. اما این خروج وابسته به اوضاع خواهد بود.»

ارژن قزاقانوف، سفیر قزاقستان در واشنگتن نیز که در این نشست حضور داشت، گفت: «ما می‌دانیم که ایالات متحده شمار نظامیانش را در افغانستان کاهش داده‌است. امیدواریم ایالات متحده کاهش سربازان خود را مسؤولانه و به‌گونۀ مصؤن انجام بدهد و خلای امنیتی در افغانستان ایجاد نشود.»

از سویی هم، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان ایران را به همکاری نکردن در روند صلح افغانستان متهم می‌سازد و می‌گوید که این کشور از تلاش‌های صلح در این کشور ازبهر تیرگی روابط با واشنگتن، همکاری نمی‌کند.

بربنیاد آمارها، تاکنون حکومت ۴۴۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرده و در حدود ۸۶۱ زندانی حکومت نیز از سوی طالبان آزاد شده‌اند.

نگرانی_خلیلزاد_از_افزایش_خشونت_ها_در_افغانستانSkip to toolbar