نگرانی کمیته مصونیت از خشونت علیه خبرنگاران توسط طالبان و داعش

19 Jul 2020

۲۹ سرطان ۱۳۹۹

کمیته مصونیت خبرنگاران گفته که این کمیته در شش ماه نخست سال جاری میلادی، ۴۲ مورد خشونت علیه خبرنگاران را ثبت کرده است. این کمیته در شش ماه نخست سال 2019، ۴۵ مورد خشونت در برابر خبرنگاران را ثبت کرده بود.

در این گزارش که امروز یک ‌شنبه، بیست‌ونهم سرطان نشر شد، آمده است که از میان تمامی موارد خشونت و تهدید علیه خبرنگاران، 2 مورد آن قتل، ۱۱ مورد جراحت، ۶ مورد لت‌وکوب، ۹ مورد توهین و تحقیر، ۷ مورد تهدید، ۴ مورد اختطاف، ۲ مورد سرقت و ۱ مورد رفتار غیرقانونی ( عدم پرداخت حقوق ماه‌وار) را در بر می‌ گیرد.

کمیته مصونیت خبرنگاران، گروه طالبان و داعش را با داشتن مسئولیت ۱۸ مورد خشونت و تهدید در برابر خبرنگاران، مسئول بیش‌ترین موارد خشونت علیه خبرنگاران عنوان کرده است.

در این گزارش آمده است که از ره‌گذر شدت خشونت، آن ‌چه گروه طالبان و داعش در برابر خبرنگاران انجام داده‌اند، به مراتب شدیدتر و سنگین‌تر از اعمال افراد حکومتی بوده است. در این گزارش، افراد حکومتی عامل ۱۳ مورد خشونت در برابر خبرنگاران عنوان شده است. زورمندان 3 مورد، سارقین 2 مورد، افراد ناشناس 5 مورد و مسئولان رسانه‌ها ۱ مورد از خشونت در برابر خبرنگاران را مرتکب شده‌اند.

براساس این گزارش، زون پایتخت با ثبت 22 مورد خشونت و تهدید، نامساعدترین بخش در سطح کشور برای خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی بوده است. زون شمال با داشتن هیچ قضیه در بهترین موقعیت قرار دارد.

گزارش افزوده که از میان آمار ارائه شده، ۷ مورد خشونت علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی زن انجام شده است.

گزارش کمیته مصونیت خبرنگاران تصریح کرده که بیش‌ترین موارد خشونت (42 مورد) در زمان شیوع ویروس کرونا به ثبت رسیده است.

در گزارش آمده که «گفت‌وگوهای صلح و نگرانی جامعه رسانه‌یی از محدودشدن آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها از جمله دغدغه‌های دیگری بوده که جامعه رسانه‌یی در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ با آن مواجه بود.»

کمیته مصونیت خبرنگاران افزوده که در گفت‌وگوهای صلح، تیم مذاکره‌کننده باید از ارزش‌های آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها به عنوان ارزش‌های غیرقابل معامله، دفاع کند. در گزارش آمده که این کمیته راه‌کاری را در این زمینه ترتیب کرده است و تیم مذاکره‌کننده دولت باید براساس این راه‌کار با طالبان وارد گفت‌وگو شود.

عدم دست‌رسی به اطلاعات یکی دیگر از نگرانی‌های این کمیته عنوان شده است. در گزارش تصریح شده که حکومت افغانستان باید تدابیر جدی و تازه را به‌خاطر تسهیل ارائۀ اطلاعات به خبرنگاران روی دست گیرد.

هم‌زمان با نشر گزارش کمیته مصئونیت خبرنگاران، صدیق صدیقی، سخنگوی ارگ ریاست جمهوری با نشر تویتیی گفت حکومت در پروسه صلح از «آزادی بیان و رسانه‌ها» با تمام قوت دفاع خواهد کرد.

سخنگوی ریاست جمهوری گفته است: «موقف حکومت در پروسه‌ صلح، موقف اصولی است. چهارچوب این اصول را ارزش‌های جامعه‌ باز ما تشکیل می‌دهد. طالبان گزینه‌یی دیگری ندارند. بهتر است تا این واقعیت را هضم کنند.»

نگرانی_کمیته_مصونیت_از_خشونت_علیه_خبرنگاران_توسط_طالبان_و_داعشSkip to toolbar