عراقچی: به نیت امریکا در روند صلح افغانستان شک داریم

19 Jul 2020

۲۹ سرطان ۱۳۹۹

سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجۀ ایران در یک گفت‌وگوی ویژه با طلوع‌نیوز می‌گوید که کشورش به نیت امریکا در روند صلح در افغانستان شک دارد.

به نقل از طلوع نیوز،معاون سیاسی وزارت خارجه ایران، می ‌افزاید که تهران مخالف صلح در افغانستان نیست، اما به گفتۀ او، آن‌ چه که امریکا با طالبان به راه انداخته‌است معامله با این گروه است.

او تأکید دارد که باید از رهگذر گفت ‌وگوهای میان افغانان به روند صلح در افغانستان پرداخته شود.

آقای عراقچی، می‌افزاید که عوامل گونا‌گونی وجود دارند که ایران را نسبت به برنامۀ صلح امریکا با طالبان ناامید می‌سازد.

او هم‌ چنان می‌گوید که حضور امریکا در منطقه خطرناک است و باعث بروز اختلافات زیادی خواهد شد: «ما معتقد استیم که به امریکا نباید اعتماد کرد و معتقد استیم که حضور امریکا در منطقه، حضور خطرناکی است و باعث اختلافات زیاد خواهد شد.»

معاون سیاسی وزارت امور خارجۀ ایران در پیوند به رابطۀ ایران و طالبان، پذیرفت که ایران با طالبان در تماس است؛ اما به گفتۀ او ایران با گروۀ طالبان رابطۀ نظام‌مندی ندارد.

عراقچی در واکنش به گزارش‌هایی که در چندسال اخیر دربارۀ حضور مهاجران افغان مقیم در ایران در جنگ سوریه پخش شده‌اند، عمل‌کرد این جنگجویان را ستود: «نیروهایی که به‌عنوان فاطمیون شناخته می‌شوند، این‌ها ایثارگرانی استند که خون خودشان را برای امنیت افغانستان و امنیت منطقه داده‌اند و قابل تقدیر استند. هیچ زور و اجباری هم در کار نبود.»

در بیشتر از دوماۀ اخیر، دو رویداد غرق شدن شماری از شهروندان افغانستان در آب‌های مرزی ایران و نیز تیراندازی بر موتر حامل پناه‌جویان افغان در استان یزد ایران، یک‌بار دیگر انتقادهایی را دربارۀ آنچه که بدرفتاری‌ها در برابر افغانان در ایران گفته می‌شود، برانگیخته است؛ اما معاون سیاسی وزارت خارجه ایران، این رویدادها را نشانه‌هایی از سیاست کشورش در برخورد با مهاجران نمی‌داند.

عراقچی در این باره گفت: «کاری بکنیم که احتمال این حوادث به حداقل برسد. مهم‌ترین کار این هست که یک روال قانونی برای حضور اتباع خارجی و اتباع افغانی در ایران ایجاد بکنیم.»

در این گفت ‌وگو، سید عباس عراقچی، افغانستان را به اداره نکردن مرزهایش با ایران متهم ساخت و همین را یکی از علت‌های رفت‌وآمد غیرقانونی افغانان به ایران و بُروز برخی از مشکلات دانست.

عراقچی_:_به_نیت_امریکا_در_روند_صلح_افغانستان_شک_داریمSkip to toolbar