رییس جمهور غنی: در هفته آینده دوگام مهم برای صلح در افغانستان بر داشته می شود

2 Jul 2020

۱۲ سرطان ۱۳۹۹

رئیس جمهور محمداشرف غنی در مصاحبۀ اختصاصی شب گذشته خود با شبکۀ تلویزیون ملی در این مورد گفت: “هفتۀ آینده یک بحث با ۱۸ کشور همجوار و دور صورت خواهد گرفت. و سپس بحث‌هایی با جامعه جهانی خواهیم داشت. چون {مذاکرات صلح} دو بخش دارد. یکی مذاکراتی است که گرد میز صورت می ‌گیرد و دیگر مذاکراتی که فراتر از میز…”

برعلاوۀ این بحث‌ ها، قرار است هفتۀ آینده روند مبادلۀ زندانیان طالبان و حکومت سریع‌ تر شود.

حکومت افغانستان تاکنون حدود چهار هزار زندانی طالبان را از محابس خود رها کرده و طالبان هم صدها زندانی دولتی را رها کرده اند.

به اساس “توافقنامه ۲۹ فبروری” میان امریکا و طالبان، قبل از آغاز گفت‌وگو، دولت افغانستان باید ۵ هزار زندانی طالبان و آنها هزار زندانی دولت را رها سازند.

اما رئیس جمهور غنی روز چهارشنبه گفت که تصمیم نهایی دربارۀ رهایی زندانیان در چند روز آینده گرفته می ‌شود و معلوم خواهد شد که از جمله [۵ هزار زندانی] چه تعداد رها خواهند شد.

آقای غنی افزود: “من از همۀ نهادها خواسته ام که تا روز یک‌شنبه شمار همه زندانیانی که ما در مورد آن‌ها موافقه می‌کنیم نهایی شوند.”

او تاکید کرد: “در عین حال این یک مبادله است. همه محبوسین ما که نزد طالبان اند باید واضح ساخته شود که کجا اند و چه زمانی رها می‌شوند، مبادله نمی‌تواند بدون رهایی زندانیان ما یک‌جانبه صورت گیرد.”

طالبان گفته اند بعد از تکمیل مبادلۀ زندانیان در مدت یک هفته به گفت‌وگوی بین افغان‌ها آماده اند.

رئیس جمهور غنی گفت که مذاکرات صلح نباید صرف در یک کشور صورت گیرد ولی اولین نشست به احتمال قوی درقطر خواهد بود.

او گفت: “هردو جانب روی آن بحث و گفت‌وگو می‌کنیم، با احتمال قوی اولین نشست گفت‌وگو درقطر خواهد بود بعد از آن فضل خدا کشورهای زیادی استند که برای میزبانی ابراز علاقمندی کرده محبت نشان داده اند. بالای اندونیزیا، ازبیکستان، جرمنی، ناروی، چین، روسیه، جاپان و دیگران صدا کرده می‌توانیم.”

رئیس جمهوراشرف غنی افزود که برای اجماع کشورهای اسلامی بخاطر صلح در افغانستان هم تلاش‌ها جریان دارد ولی جزئیات بیشتر ارائه نکرد.

طالبان در بارۀ اظهارات روز چهارشنبه رئیس جمهور اشرف غنی هنوز کدام تبصره ای نکرده اند.

رییس-جمهور-غنی-:-در-هفته-آینده-دوگام-مهم-برای-صلح-در-افغانستان-بر-داشته-می-شودSkip to toolbar