سقوط نزدیک به 30 پاسگاه امنیتی در کاپیسا

15 Jun 2020

۲۶ جوزا ۱۳۹۹

در اوضاعی که منابع حکومتی و امنیتی کاپیسا حاضر نیستند با هویت آشکار در بارۀ درگیری‌های دو شبانه‌روز گذشته در این ولایت جزییات بدهند، برخی منابع محرم امنیتی در کاپیسا می‌گویند که ولسوالی تگاب با سقوط روبه‌رو است.

به نقل از سلام وطندار ،یک منبع معتبر ارتش در قول اردوی 201 سیلاب که نخواست هویتش فاش شود می‌گوید، در نتیجۀ حملات تهاجمی و گروهی طالبان در روستاهای «آخندزاده‌ها، نوروزخیل، پاینده‌خیل و جنگلی» در جنوب تگاب 25 تا 30 پاسگاه نیروهای امنیتی به دست این گروه سقوط کرده است.

به گفتۀ منبع، از این میان 4 پاسگاه مربوط ارتش و پاسگاه‌های دیگر مربوط نیروهای پولیس ملی و خیزش‌های مردمی می‌باشند. منبع می‌افزاید که نیروهای مستقر در این پاسگاه‌ها عقب‌نشینی کرده‌اند و هم‌اکنون در کندک ششم قول اردوی 201 سیلاب به سر می‌برند.

این منبع ارتش تأکید می‌کند که در حملات طالبان بر پاسگاه‌های دولتی در تگاب 8 نیروی امنیتی کشته شده‌اند و 12 تن دیگر زخم برداشته‌اند، اما به طالبان تلفات وارد نشده است.

در این حال محمدحسین سنجنی، رئیس شورای ولایتی کاپیسا می‌گوید که در جریان حملات طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در تگاب که روز شنبه بیست‌وچهارم جوزا آغاز شد، تاکنون 4 نیروی خیزش مردمی جان باخته‌اند و 11 تن دیگر زخمی شده‌اند. به گفتۀ او، در این درگیری‌ها 11 عضو گروه طالبان نیز کشته شده‌اند و 18 تن دیگرشان زخم برداشته‌اند.

با این همه، یک منبع در فرماندهی پولیس کاپیسا می‌گوید که افراد وابسته به گروه طالبان با تصرف پاسگاه‌ها تا نزدیکی ساختمان ولسوالی تگاب رسیده‌اند.

به گفتۀ این منبع، در نتیجۀ در گیری‌های دو روز گذشته در تگاب افزون بر تلفات نیروهای امنیتی و طالبان 3 غیرنظامی نیز جان باخته‌اند و 9 غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

با آن‌ که طرف‌های درگیر جنگ در تگاب در سنگرها دست به ماشه هستند، اما منابع معتبر امنیتی می‌گویند که با رسیدن نیروهای کمکی و نیروهای ویژۀ ارتش در این ولسوالی عملیات پس گیری پاسگاه‌های از دست رفته آغاز خواهد شد.

طالبان تاکنون در بارۀ این درگیری‌ها چیزی نگفته‌اند.

تگاب از ولسوالی‌های نا امن ولایت کاپیسا به شمار می‌رود که گروه طالبان در آن حضور و فعالیت گسترده دارند.

سقوط_نزدیک_به_30_پاسگاه_امنیتی_در_کاپیساSkip to toolbar