عفو بین ‌الملل: حکومت افغانستان حاملان حمله بر خبرنگاران را به عدالت بکشاند

31 May 2020

۱۱ جوزا ۱۳۹۹
انفجار ماینی ‌که جان یک خبرنگار و یک کارمند بخش فنی تلویزیون خصوصی خورشید در کابل را گرفت و شش کارمند دیگر این تلویزیون را زخمی ساخت، با واکنش‌های داخلی و بیرونی روبه‌رو شده‌است.

سازمان عفو بین‌ الملل این رویداد را «وحشتناک» توصیف کرده‌است و از حکومت افغانستان خواسته تا برای حفظ جان خبرنگاران و کشانیدن عاملان حمله بر خبرنگاران به عدالت، کارهای همه جانبه انجام دهد.

در اعلامیه این سازمان آمده‌است: «حمله بر تلویزیون خورشید، یک جنایت وحشتناک بوده و بیانگر خطرهایی است که خبرنگاران افغانستان برای انجام وظیفه با آن روبه‌رو استند. مقام‌های افغانستان باید برای حفظ خبرنگاران و کشانیدن عاملان به عدالت تلاش کنند. معافیت از مجازات حملات بر خبرنگاران باید پایان یابد.»

سفارت‌های ایالات متحدۀ امریکا، بریتانیا در کابل و شماری از نهادهای خارجی دیگر نیز حمله بر موتر حامل کارمندان تلویزیون خورشید را نکوهش کرده‌اند.

سفارت امریکا در کابل، گفته‌است که حمله بر خبرنگاران، حمله بر آزادی بیان است و سفارت بریتانیا نیز تأکید کرده‌است که پشتیبانی‌اش از خبرنگاران در افغانستان را ادامه می‌ دهد.

سخنگوی رییس ‌جمهور غنی با نکوهش حملۀ روز گذشته گفته‌ است که حمله بر آزادی بیان عمل نابخشودنی است.

حملۀ روز گذشته بر موتر حامل کارمندان تلویزیون خورشید دومین حمله است که در دو سال اخیر صورت می‌گیرد. سال گذشته نیز موتر کارمندان این تلویزیون آماج یک انفجار قرار گرفت.

مسؤولان تلویریون خورشید با ابراز نگرانی از آماج قرار گرفتن خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی در کشور، می‌گویند که نهادهای امنیتی برای بررسی چنین رویدادها توجه ندارند.

رفیع رفیق صدیقی، رییس اجرایی تلویزیون خورشید گفت: «همان‌گونه که حادثات دیگری که به رسانه‌های بزرگ افغانستان بدست فراموشی سپرده شد، ما هم متفاوت نیستیم. من مطمین هستم که این حادثه یک باردیگر به باد فراموشی سپرده می‌شود.»

جاوید فرهاد، مسؤول خبر تلویزیون خورشید نیز افزود: «حمله‌هایی از این دست از سوی دشمنان آزادی بیان به هیچ روی نمی‌تواند تعهد مارا برای کار اطلاع رسانی هدفمند به جامعه افغانستان دچار وسوسه و تردید و آسیب بسازد.»

طالبان دست داشتن در این حمله را رد کرده‌اند.

عفو بین ‌الملل-حکومت-افغانستان-حاملان-حمله-بر-خبرنگاران-را-به-عدالت-بکشاندSkip to toolbar