ترمپ : تمامی سربازان امریکایی را از افغانستان بیرون میکنم

27 May 2020

۷ جوزا ۱۳۹۹
خبرگزاری رویترز گزارش داده‌است که دانلد ترمپ، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا بار دیگر تمایلش را برای خروج کامل نظامیان امریکا از افغانستان، ابراز کرده‌است.

بربنیاد این گزارش رویترز، ترمپ در یک نشست خبری در کاخ سفید گفته‌است که حضور نظامیان امریکا در افغانستان دیگر کافی است.

او افزوده‌است: «ما ۱۹ سال است که در افغانستان هستیم. بلی، فکر می‌ کنم این کافی است … اگر بخواهیم می‌ توانیم همیشه دوباره برگردیم.»

ترمپ در ادامه گفته ‌است: «فکر می‌ کنم همه می‌ دانند که شمار نیروهای ما در آنجا کمتر از هشت هزار است. ما در بسیاری از زمینه‌ها و بسیاری از بخش‌های افغانستان را بدست داریم. ما با طالبان و با رییس‌ جمهور افغانستان در ارتباط استیم. رییس‌ جمهور اکنون موضوع دو رییس ‌جمهور بودن را حل ساخته ‌است؛ اما ما با این موضوع کنار می ‌آییم؛ زیرا آنان عناصر و دسته‌های رقیب داشتند.»

ترمپ اما گفته‌است که می ‌خواهد سربازان امریکایی را از دیگر کشورها نیز برگرداند: «ما گفت ‌وگوهای مثبتی داریم. می‌ خواهیم که سربازان مان را به کشورشان بازگردانیم. نه تنها درباره افغانستان، بل در باره کشورهای دیگر نیز سخن می ‌گوییم. سربازان مان را از همه به کشورمان باز می ‌گردانیم. هر زمانی که مجبور باشیم، می‌ توانیم به آنجاها باز گردیم. اگر مجبور باشیم بازگردیم، باز می‌ گردیم، مانند سربازان جنگی باز خواهیم گشت. اما اکنون همچون پولیس عمل می کنیم.»

اما ترمپ از زمان دقیق خروج کامل سربازان امریکا از افغانستان چیزی نگفته‌است.

در گزارش رویترز آمده‌است که پایان دادن به طولانی ‌ترین نبرد امریکا بخشی از کارزارهای انتخاباتی ترمپ در انتخابات پیش رو این کشور است.

ترمپ در پاسخ به این پرسش که آیا بیست و ششم ماه نوامبر سال روان میلادی را تاریخ خروج تمامی نیروهای امریکایی از افغانستان تعیین کرده‌است، گفت: «نخیر، هدفی تعیین نکرده‌ام؛ اما هر قدر زودتر که مناسب باشد، نیروهای مان را از آنجا بیرون خواهیم ساخت.»

در همین حال، شبکۀ خبری «سی‌ان‌ان» گزارش کرده‌است که فرماندهان امریکایی در حال گفت‌وگو دربارۀ کاهش سربازان این کشور پیش از زمان برنامه ریزی شده استند.

در گزارش آمده‌است که ترمپ در نظر دارد تا سربازانش را از افغانستان پیش از برگزاری انتخابات این کشور – که قرار است در ماه نوامبر سال روان میلادی برگزار شود – بیرون کند.

ترمپ در انتخابات ۲۰۱۶ میلادی وعده کرده بود که سربازان این کشور را به خانه‌ بر می ‌گرداند.

امریکا هم ‌اکنون در حدود ۱۳هزار سرباز در افغانستان دارد.

ترمپ-تمامی-سربازان-امریکایی-ر- از-افغانستان-بیرون-میکنمSkip to toolbar