کار ساخت ۸۴۱ پروژه خورد و بزرگ درفاریاب آغاز شد

19 May 2020

۳۰ ثور ۱۳۹۹
به گزارش خبرگزاری چاپار، مقام های محلی درفاریاب از آغاز کار ۸۴۱ پروژه خورد و بزرگ در بخش زراعت دراین ولایت خبر میدهند.

داکتر نقیب الله فاریاب والی فاریاب هنگام گذاشتن سنگ بنای پروژه ها در شهرمیمنه گفت : به ارزش ۳۶۰ میلیون افغانی کار ساخت ۸۴۱ پروژه خورد و بزرگ در بخش زراعت دراین ولایت تطبیق می گردد که ازسوی حکومت بخاطر شیوع ویروس کرونا که کشاورزان بیشتر متضرر شدند اختصاص یافته است.

والی فاریاب گفت این پروژه ها شامل ساخت ۳۵۰ کشمش خانه در ولسوالی ها ، ایجاد ۱۰۰ دستگاه کشمش سرخ ، ۱۰۰ ذخیره خانه پیاز، ۲۲۰ ذخیره خانه کچالو،۶ سردخانه سیب، ایجاد ۶۵ دستگاه خشک کن میوه وسبزیجات می باشد.

به گفته والی فاریاب این پروژه ها در ۱۰ ولسوالی وشهرمیمنه مرکز این ولایت از سوی اداره زراعت ساخته می شود.

دراین عبدالکبیر فرزام رییس زراعت فاریاب می گوید که این پروژه ها تحت نام مدیریت محصولات زراعتی می باشد که این سرد خانه ها به هدف نگهداری محصولات زراعتی ساخته می شود که در گذشته بدلیل نبود سردخانه ها کشاورزان با مشکلات زیاد مواجه بودند.

رییس زراعت فاریاب گفت: کار ساخت سرد خانه ها دو ماه آینده تکمیل و با ایجاد این شمار سرد خانه ها ۵۰ فیصد محصولات زراعتی از فاسد شدن نجات می یابد.

دراین حال فضل الحق محمدی عضو شورای ولایتی فاریاب با استقبال ازآغار کار ۸۴۱ پروژه های خورد وبزرگ در بخش زراعت می گوید: تطبیق این پروژه ها تاثیر مستقیم بالای اقتصاد کشاوزان می گذارد.

دراین حال کشاورزان فاریابی با ابراز خرسندی از ساخت سردخانه های محصولات زراعتی دراین ولایت می گویند : سال گذشته بدلیل نبود سرد خانه محصولات شانرا با نازلترین قیمت می فروختند اما حالا ایجاد سرخانه ها در بخش های مختلف بالای نرخ محصولات زراعتی شان نیز تاثیر می گذارد.

با این همه مقام های محلی در فاریاب می گویند که قرار است در سایر بخش نیز دولت پروژه های خورد و بزرگ را تطبیق نماید اما کار این شمار پروژه ها در حالی آغاز می شود که چندی پیش نیز سنگ بنای یک سرخانه بزرگ در میمنه به هزینه ۱۸۰ میلیون افغانی به کمک تشویقی رییس جمهور کشور دراین ولایت گذاشته شده بود.
گزارش : فیروز- غفوری – فاریابSkip to toolbar