خلیل ‌زاد: جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد

16 May 2020

۲۷ ثور ۱۳۹۹
زلمی خلیل ‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان روز جمعه (۲۶ ثور) در یک برنامۀ گزارش‌ دهی از اوضاع افغانستان که به ‌گونۀ آنلاین از طرف وزارت خارجۀ امریکا راه اندازی شد، اشتراک کرد و در این برنامه او دربارۀ اوضاع پیش ‌آمده ناشی از گُسترش خشونت‌ها و حملات مرگبار اخیر در ولایت‌های کابل و ننگرهار، گفتگو کرد.

خلیل ‌زاد با نکوهش حملات اخیر، گفت: «من می ‌خواهم حملات وحشیانه که صورت گرفت را محکوم کنم، به ویژه حمله بر یک شفاخانۀ نسایی ولادی را. ما با مردم افغانستان احساس غمشریکی می‌کنیم و حالت آنان را درک می‌کنیم. من می‌دانم که آنان از جنگ خسته شده‌اند، آنان می‌خواهند تا جنگ خاتمه یاد و ما در کنار آنان باقی می‌مانیم.»

در حملۀ روز سه ‌شنبه بر شفاخانه ۱۰۰-بستر در منطقۀ دشت برچی شهر کابل دست کم ۲۴ تان به شمول زنان باردار و دو کودک تازه به دنیا آمده، جان باختند و ده‎ها تن دیگر، زخم برداشتند.

این حمله به ‌گونۀ گُسترده در داخل و خارج از کشور، محکوم شد.

خلیل‌زاد که مأموریت برقراری صلح در افغانستان را دارد گفت که خشونت‌های اخیر سوالاتی زیادی را دربارۀ موفقیت روند صلح در افغانستان، به‌بار آورده‎است.

این مقام امریکایی که بعد از انجام ماه ها گفتگو توانست در اواخر فبروری سال جاری به یک توافقنامه صلح با طالبان دست یابد، گفت: «توافقنامۀ صلح میان امریکا و طالبان یک فرصت تاریخی برای برقراری صلح فراهم می ‌سازد.»

او از همه طرف‌های درگیر در جنگ خواست تا به خشونت‌ها پایان دهند.

بربنیاد آمارهای حکومت، طالبان پس از امضای توافقنامۀ صلح با امریکا روزانه در حدود ۵۵ حمله انجام داده‌اند که در نتیجۀ ۷۸۹ غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

جاوید فیصل، سخنگوی شواری امنیت ملی گفت: «در حمله‌های هراس‌افگنانه‌های شان طالبان ازدیاد به میان آمده‌است و برخلاف خواست مردم حمله‌ها را انجام می‌دهند و این بر روند صلح ضرر خواهد رساند.»

پیش از این رییس ‌جمهور غنی از طالبان خواسته‌است تا در ماه مبارک رمضان آتش‌بس کنند، اما طالبان با رد این خواست گفته‌اند که حکومت در روند صلح کارشکنی می‌ کند و این خواست پذیرفته نخواهد شد.

در اواخر ماه حمل امسال، طالبان فهرستی از ۵۰ حمله‌ نیروهای امریکایی و افغان را تهیه کردند که از زمان امضای توافقنامۀ صلح تاکنون بر این گروه انجام شده‎اند و با نشر این فهرست، طالبان امریکا را به نقض موافقتنامۀ صلح که میان آنان امضا شده‎است، متهم کرده‎اند.

در یک سند سه صفحه ‌‎یی که به ‎گونۀ ویژه با طلوع‎نیوز شریک ساخته شده‎است، دفتر سیاسی طالبان در دوحه ادعا می ‌کند که از نهم ماه مارچ سال روان میلادی تا دهم ماه اپریل ۳۵ حمله هواپیماهای بی سرنیشن و حمله‌های هوایی در نزده ولایت کشور در برابر طالبان انجام شده‎است.

همچنان، در این فهرست آمده‌است که نه حمله موشکی و هاوان و هشت حمله شبانه در برابر طالبان انجام شده‌است.

طالبان می ‌گویند که در ۱۷رویداد از این دست آنان ۳۵ جنگجوی ‌شان را از دست داده‌اند و نیز نیروهای خارجی را به کشتن ۶۵غیرنظامی در ۳۳ رویداد دیگر متهم می‌ سازند؛ اتهامی که مأموریت پشتیبانی قاطع آن را رد می ‌کند.

توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان با چالش‌های فراوان از آن میان تأخیر دوامدار در رهایی زندانیان و تأخیر در آغاز مذاکرات میان افغانان رو به ‌رو است. بر اساس این توافقنامه، این گفتگوها باید در دهم ماه مارچ آغاز می‌شدند.

حکومت افغانستان تاکنون بیش از یک هزار زندانی طالب را از زندان‌های کشور رها ساخته‌است تا با این روند حسن نیت‌اش را برای آغاز گفتگوهای میان افغانان و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‎ها، نشان دهد.

طالبان در اقدام متقابل تاکنون ۲۵۳ تن از زندانیان حکومت را رها ساخته‌است.

بربنیاد توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان، از حکومت افغانستان خواسته شده تا ۵ هزار زندانی طالب را اعتمادسازی برای آغاز گفتگوهای میان افغانان آزاد سازد.

خلیل ‌زاد روز گذشته گفت که گروه داعش نمی‌خواهد صلح در افغانستان برقرار گردد. او افزود که داعش منافع‌اش را در صلح افغانستان نمی‎بیند و به همین خاطر تلاش دارد تا خشونت‌ها را افزایش دهد.

خلیل‌زاد دربارۀ یک حمله اخیر طالبان در ولایت پکتیا، گفت: «انجام موتر بمب یک کار منفی است. ما از طالبان که می‌گویند این حمله به خاطر اعلامیه دولت مبنی بر آغاز حملات تهاجمی، می‌خواهیم که همه طرف‌ها باید خشونت‌ها را کاهش دهند، چون تشدید حملات باعث تضعیف می‌شود و روند گفتگوهای میان افغانان و آزادی زندانیان را پیچیده تر می‌سازد.»

در واکنش به حملات اخیر، رییس ‌جمهور غنی به نیروهای امنیتی افغانستان دستور داد تا از حالت دفاعی بیرون بیاند و به حالت تهاجمی قرار گیرند.

رییس ‌جمهور غنی گفت که هدف از راه ‌اندازی عملیات‌های تهاجمی، بی ثباتی نه بل رسیدن به صلح است.

آقای غنی در دیدارش از قول اردوی عملیات خاص از نیروهای ویژه ارتش خواست تا به عاملان حمله‌های اخیر در کشور پاسخ نهایی را بدهند تا آنان صلح عادلانه را بپذیرند.

حکومت در حالی بار دیگر بر ادامه جنگ پافشاری کرد که کشورهای دخیل در روند صلح افغانستان به ویژه امریکا و روسیه این دستور حکومت را به روند صلح افعانستان خطرناک گفته‌‌اند.Skip to toolbar