روند رهایی زندانیان طالبان به ‌گونه موقت متوقف گردید

11 May 2020

۲۲ ثور ۱۳۹۹
طالبان تاکنون ۱۰۵ تن از نیروهای دولتی را از بند رها کرده‌اند؛ در حالی‌که حکومت یک‌هزار زندانی طالبان را از زندان‌ها در کشور آزاد کرده‌است.

حکومت افغانستان اعلام کرده‌است روند رهایی زندانیان طالبان را به‌گونه موقت متوقف کرده‌است.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی امروز در یک نشست خبری گفت تا هنگامی‌که طالبان ۲۰۰ نیروی دولتی را که دربند دارند آزاد نکنند، روند رهایی زندانیان طالبان نیز متوقف خواهد بود.

آقای فیصل افزود که طالبان تاکنون ۱۰۵ تن از نیروهای دولتی را از بند رها کرده‌اند؛ در حالی ‌که حکومت یک‌ هزار زندانی طالبان را از زندان‌ها در کشور آزاد کرده‌است.

او در ادامه بیان داشت: «در کشور طالبان هنوز طرحی برای صلح ارایه نکرده‌اند خشونت‌ها را در برابر مردم افغانستان کاهش نداده‌اند و زندانیان را براساس توافق صلح آزاد نکرده‌اند.»

فیصل تاکید کرد که طالبان هنوز هم به خشونت باور دارند و دست به کشتار مردم می‌زنند.

به گفته جاوید فیصل طالبان ۱۷۱ زندانی را آزاد کرده‌اند که ۱۰۵ تن آنان نیروهای امنیتی استند.

همزمان با این سهیل شاهین سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید که این گروه امروز و دیروز ۵۳ زندانی حکومت را در ولایت‌های فاریاب و بادغیس آزاد کرده‌اند.

بربنیاد توافق صلح امریکا و طالبان، قرار است تا پنج‌هزار زندانی طالبان از بند حکومت و یک‌هزار سرباز دولتی که در بند طالبان استند آزاد شوند.

قرار بود این روند تا بیستم ماه حوت سال گذشته – یعنی ده روز پس از امضای توافق صلح امریکا با طالبان – تکمیل شود، اما حالا که در حدود سه ماه می‌گذر این روند تکمیل نشده‌‌است.

انتظار می ‌رود پس از تکمیل شدن روند رهایی زندانیان دوطرف، گفت ‌وگوهای صلح میان افغانان آغاز شود.Skip to toolbar