وزیر دفاع آمریکا: ناکامی طالبان در کاهش خشونت‌ها در افغانستان

9 May 2020

20 ثور 1399
وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا می ‌گوید، گروه طالبان در کاهش خشونت‌ها در افغانستان بر ضمیمه پنهانی توافق ‌نامه صلح میان آمریکا و این گروه، ناکام مانده‌اند.

مایک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، در نشست بروکلین در پیوند با جنگ کنونی افغانستان گفته است: «گروه طالبان در کاهش خشونت ‌ها در کشور جنگ ‌زده افغانستان بربنیاد ضمیمه پنهایی توافق نامه صلحی که با آمریکا دارد، ناکام مانده است. در جنگ نمی ‌توانند پیروز شوند، لذا باید یک راه حل سیاسی پیدا و تنظیم کرد، روندی که اکنون آن را تنظیم کرده‌ایم.»

آقای اسپر تاکید کرد:«جنگ میان گروه طالبان و حکومت افغانستان پیروز ندارد و هیچ طرفی نمی‌تواند که در این جنگ پیروز میدان شناخته شود. این وضعیت نه با راه حل نظامی، بلکه با یک راه حل سیاسی تغییر خواهد کرد و ما باید در این بخش تلاش کنیم.»
متحده از افغانستان در عرض ۱۴ ماه هنوز هم به قوت خود باقی است و منتظر نتیجه مذاکرات مهم تقسیم قدرت میان دو رهبر این کشور یعنی اشرف غنی و عبدالله عبدالله است که هر دو ادعای ریاست جمهوری افغانستان را دارند.»

در همین حال محمد اشرف غنی احمدزی، رئیس جمهوری افغانستان، یک ‌بار دیگر از گروه طالبان خواست که از جنگ دست کشیده و با روند صلح همراه شوند.

آقای غنی گفت: «متاسفانه گروه طالبان تا کنون خواست ما را برای اعلام یک آتش‌ بس بشردوستانه برای مبارزه با کووید۱۹ نپذیرفته‌اند. ما یک بار دیگر از این گروه می‌خواهیم که از ادامه خشونت‌های بی ‌معنی دست بکشند و وارد یک روند سیاسی شوند تا افغانستان شاهد صلح و ثبات پایدار باشد.»

رامین صالح، کارشناس سیاسی ساکن کابل، نیز از ادامه خشونت‌ها از سوی طالبان در این کشور انتقاد می‌کند و به ایندیپندنت فارسی می‌گوید: «متاسفانه تا کنون گروه طالبان اعلام آتش‌بس نکرده‌اند و این نشان‌دهنده آن است که این گروه هیچ علاقه‌‌ای به روند صلح ندارند. آن‌ها منافع‌شان را در جنگ، ویرانی و افغان ‌کشی می‌بینند. ما از این گروه می‌خواهیم که اگر خواهان مشارکت در نظام هستید، لطفآ به جنگ خاتمه دهید و وارد مذاکرات صلح شوید و هر خواسته‌ای که دارید، مستقیم روی میز به نمایندگان دولت افغانستان مطرح کنید تا دولت و ملت بداند که چه می‌خواهید و چرا جنگ را ادامه می‌دادید.»

حنیف صمدی، نظامی سابق، نیز می ‌گوید:«اختیار گروه طالبان با خودشان نیست که هر چه دل‌شان خواست انجام دهند. تا زمانی که پاکستان و دیگر کشورهای حامی این گروه آنان را وادار به اعلام آتش‌بس و ختم جنگ نکنند، طالبان هم جنگ‌شان را در برابر مردم و دولت ما ادامه خواهند داد و دست ‌بردار نخواهند شد.»

آقای صمدی می‌افزاید: «یکی از کشورهای یکه می‌تواند این گروه را به میز مذاکره بکشاند و آتش‌بس را به آن‌ها بقبولاند، ایالات متحده آمریکا است که ادعای دوستی با دولت ما دارد. تا زمانیک ه آمریکا خود تصمیم جدی نگیرد، این زمزمه‌های صلح و جنگ ادامه خواهد داشت.»

دولت افغانستان، مردم این کشور، ایالات متحده آمریکا و جامعه جهانی بارها از طالبان خواستار اعلام آتش‌بس و یا کاهش خشونت‌ها شده‌اند، اما این گروه تا کنون این درخواست‌ها را نپذیرفته است. طالبان تاکید دارند که در پیوند با اعلام آتش‌بس، در مذاکرات صلح بین‌افغانی تصمیم خواهند گرفت، نه پیش از آن.Skip to toolbar