خلیلزاد بخاطر تطبیق کامل توافق ‌نامه صلح با ملا برادر درقطر دیدار کرد

7 May 2020

18 ثور 1399

همزمان با آغاز دور تازه سفرهای زلمی خلیل ‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به شماری از کشورها، سهیل شاهین، سخن‌گوی دفترسیاسی طالبان در قطر می ‌گوید که ملابرادر، معاون سیاسی این گروه با آقای خلیل‌زاد در دوحه دیدار و گفت‌گو کرده‌است.

شاهین افزوده‌است که در این دیدار ملا برادر با خلیل‌زاد، دربارۀ سرعت بخشیدن روند تبادله زندانیان، آغاز مذاکرات میان افغانان و تطبیق کامل توافق ‌نامه صلح امریکا با طالبان گفت‌وگو کرده‌است.

پیشتر وزارت خارجه امریکا در یک خبرنامه گفت که خلیل‌زاد یک دور تازۀ از سفرها را به قطر، هند و پاکستان آغاز کرده‌است.

در خبرنامه آمده‌است که خلیل ‌زاد در قطر با نماینده‌گان طالبان دربارۀ روند صلح، در هند با مقام‌های هند در بارۀ نقش این کشور در روند صلح افغانستان و نیز در اسلام‌آباد با مقام‌های پاکستانی دربارۀ صلح افغانستان گفت‌گو خواهد کرد.

خلیل ‌زاد و ملابرادر در دهم ماه حوت سال گذشته هجری خورشیدی توافق ‌نامه صلح میان امریکا و طالبان را امضا کردند.

بربنیاد این توافق‌نامه، قرار بود تا پنج هزار زندانی طالبان در جریان ده روز پس از امضای این توافق از زندان‌های حکومت آزاد شوند و طالبان نیز یک‌هزار سرباز دولتی را که در بند دارند آزاد خواهند کرد، اما تاکنون این روند تکمیل نشده‌است.

حکومت افغانستان رهایی زندانیان را یک روند پیچیده می ‌داند.

بر بنیاد آمارهای دفتر شورای امنیت ملی، تاکنون ۹۰۲ زندانی طالبان از بند حکومت آزاد شده‌اند و تا روزهای آینده در حدود ۵۰۰ زندانی دیگر نیز رها خواهند شد.

حکومت می‌گوید تا ۱۵۰۰ زندانی طالبان را در این مرحله آزاد خواهد کرد.

در سوی دیگر گروه طالبان از رهایی بیش از ۱۱۰ زندانی حکومت خبر داده‌است. انتظار می‌رود با پایان تبادلۀ زندانیان، گفت‌گوهای میان افغانان آغاز شوند.

بربنیاد توافق‌ نامه صلح امریکا و طالبان، خشونت‌ها باید در افغانستان کاهش یابند اما طالبان اخیرأ حمله‌های شان را افزایش داده‌اند.Skip to toolbar