طالبان 17 فرد ملکی را در هفته اول ماه رمضان کشته اند

3 May 2020

14 ثور1399
به گزارش خبرگزاری چاپار، دفتر شورای امنیت ملی اعلام کرد که طالبان در هفته اول ماه رمضان 17 غیرنظامی را کشته و 49 غیرنظامی دیگر را زخمی کرده‌اند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی، روز یک‌ شنبه، چهاردهم ثور، در توییتی گفته است که این افراد در نتیجه انفجار بمب‌ ها و یا هم در پی شلیک های مستقیم گروه طالبان کشته شده‌اند.

گروه طالبان تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.

به نقل از 8 صبح ،این در حالیست که محمداشرف غنی، رییس جمهور به صورت مکرر از گروه طالبان خواسته بود که به احترام ماه رمضان آتش ‌بس کند؛ خواستی که طالبان آن را رد کردند.

اما گروه طالبان گفته اند که حکومت افغانستان در برابر پیش ‌رفت روند صلح مانع ایجاد می‌ کند و هزاران زندانی این گروه را در شرایطی که ویروس کرونا آن ‌ها را تهدید می ‌کند در زندان نگه ‌داشته‌ است. سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان گفته که با توجه به این موارد درخواست آتش ‌بس «معقول نیست».

پیش از این، نهادهای بین‌المللی و حقوق بشری نیز از گروه طالبان خواسته بودند که برای مبارزه متحدانه با ویروس کرونا و تبعات آن، تن به «آتش‌بس بشردوستانه» بدهند.

با این همه وزارت امور داخله روز گذشته اعلام کرد که حمله‌های طالبان شدت گرفته است. طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله گفت که 378 غیرنظامی در جریان دو ماه گذشته از سوی طالبان کشته شده‌اند. در این مدت، طبق اعلام وزارت امور داخله 590 غیرنظامی دیگر در حملات متعدد گروه طالبان زخمی شده‌ اند.Skip to toolbar