دانش: ازحل تنش ‌های سیاسی میان غنی و عبدالله خبر داده است

1 May 2020

۱۲ ثور ۱۳۹۹
سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور روز پنج‌ شنبه (۱۱ثور) از حل فوری تنش‌های سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله خبر داده است.

دفتررسانه‌های معاون دوم رییس جمهور با پخش خبرنامه‌یی می‌گوید که سرور دانش در تماس ویدیویی با دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژه سازمان ملل درکشور گفته است که:” تلاش برای تحکیم وحدت و هماهنگی در چارچوب حکومت مشارکت ملی جریان داشته تا چند روز آینده هر دو طرف یعنی عبدالله وغنی به توافق نهایی دست‌ یافته و آقای عبدالله عبدالله رهبری شورای عالی مصالحه را به عهده خواهد گرفت.”

پیش ازاین منابع گفته اند که عبدالله عبدالله تاکید کرده است که درصورتی رهبری روند صلح را خواهد پذیرفت که صلاحیت‌هایی اجرایی حکومت داشته باشد، سهم پنجاه درصدی درکابینه وتعیین والیان وفرمانده‌هان پولیس درنیمی از ولایت‌هایی که آرای بیشتر درآن درانتخابات گرفته است داشته باشد.

درهمین حال دراین گفتگو با خانم لاینز، استاد دانش در رابطه به مذاکرات صلح نیز گفت که حکومت افغانستان با تعیین هیأت مذاکره کننده، کاهش خشونت و آزادی شماری از زندانیان طالب، گام‌های اولیه را برای مذاکرات بین‌الافغانی برداشته است؛ اما جانب مقابل نه تنها در این زمینه اقدام کافی نکرده است، بلکه در این اواخر خشونت‍‌‌های ناشی از حملات گروه طالبان افزایش یافته است.

معاون رییس جمهور با تأکید بر اینکه مذکرات بین‌الافغانی یک روند ساده و آسان نخواهد بود، نقش همکاران بین المللی افغانستان به خصوص سازمان ملل متحد را در فرایند مذاکرات بین الافغانی بی نهایت مهم عنوان کرد.

وی همچنین گفت که حکومت افغانستان، مردم و نهادهای مدنی با یک صدا در حمایت از ارزش‌هایی چون حقوق بشر، حقوق زنان، آزادی بیان، آزادی مطبوعات و رسانه‌ها، حقوق شهروندی، نظام سیاسی و دیگر ارزش‌های قانون اساسی در مذاکرات صلح حمایت، خواهند کرد.

این درحالی است که روز گذشته اتحادیه اروپا پس از گفتگوی تلیفونی عبدالله عبدالله با سفیراتحادیه اروپا و سفیران شماری از کشورهای دیگر هشدار داده‌است که اگر اختلاف‌های سیاسی افغانستان پایان نیابند، باعث خواهد شد تا کمک‌های امنیتی و توسعه‌یی برای این کشور متأثر شود.

در همین حال، سخنگوی عبدالله عبدالله دراین گفتگو بیشتر روی حل بن بست سیاسی در کشور و نیز روند گفتگوهای صلح، بحث و گفتگو شده‌است.

امید میثم، سخن‌گوی عبدالله عبدالله افزود: “استفاده بهینه از فرصت‌های پیش آمده در امر مصالحۀ افغانستان و همچنان افزایش همکاری‌های بین‌المللی در راستای مبارزه مشترک با ویروس کرونا بحث‌های لازم صورت گرفته است.”



Skip to toolbar