کرونا و تنش‌های سیاسی در افغانستان

29 Apr 2020

۱۰ ثور۱۳۹۹
در اکثریت کشور‌های جهان، مباحث، جدل‌ها و حتی تنش‌های سیاسی به کمترین میزان خود رسیده است. تمامی مباحث جدی در حال حاضر در جهان تنها روی ویروس کرونا و روش‌های مبارزه با این همه‌گیری مرگ‌آور متمرکز شده است.

حتی بسیاری از جنگ‌های داخلی نیز در نقاط مختلف جهان فروکش کرده است. در تعدادی از چنان کشور‌هایی رسما آتش‌بس اعلام شده است و در تعدادی دیگر نیز بدون اعلام رسمی، درگیری‌ها خوابیده است.

سرخط ‌های تمامی رسانه‌ های مهم جهان در مورد ویروس کرونا است. اما در همین وضعیت در افغانستان، پرداختن به خطر کرونا در رتبه دوم و حتی سوم قرار دارد.

طالبان، بر خلاف تمامی ارزش‌های انسانی، در بحبوحه بحران تهاجم کرونا به همه کشور‌های جهان، همچنان به حملات تروریستی خود علیه دولت و مردم افغانستاان ادامه می‌دهند.

طالبان حتی درخواست مجامع بین‌المللی و کشور‌های همسایه را که خواهان آتش‌بس یا کاهش خشونت‌ها در افغانستان شده‌اند، نپذیرفته‌اند و تنها گفته‌اند که در صورت افزایش موارد ابتلا به کرونا در مناطق تحت کنترل آنان، به آتش‌بس فکر خواهد کرد.

از سوی دیگر، تنش‌های سیاسی ناشی از نتایج انتخابات نیز به حد خطرناکی رسیده است. به‌رغم فشار بین‌المللی روی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و دکتر عبدالله، رقیب انتخاباتی او، این دو هنوز نتوانسته‌اند روی ایجاد یک دولت فراگیر به نتیجه برسند.

محمد اشرف غنی که از دو روز پیش دست به تشکیل خزنده کابینه‌اش زده بود، تحت فشار زیاد امریکا و سیاستمداران افغان قرار گرفت. در نتیجه مجبور شد از موضع قبلی‌اش عقب ‌نشینی کند، انتصاب افراد در کابینه را متوقف سازد و مهلت چندروزه دیگری را برای ایجاد یک دولت فراگیر در نظر گیرد. هرچند، به ‌نظر می ‌رسد که چهره‌های جدید در کابینه آقای غنی نیز فراگیر و همه شمول است و او از میان رقیبان سیاسی و انتخاباتی سابق خود نیز افرادی را برای مقام‌های بلندمرتبه دولتی برگزیده است.

اما هواداران دکتر عبدالله عبدالله، رقیب جدی اشرف غنی، که نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات را نپذیرفته است و دست به تشکیل یک دولت موازی زده است، می‌گویند که دکتر عبدالله و هوادارانش، خود را در آیینه دولت جدید (اشرف غنی) نمی‌ بینند.Skip to toolbar