دبیرکل ناتو: حضور ما برای صلح و ثبات در افغانستان حتمی است

28 Apr 2020

۹ ثور ۱۳۹۹
ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در پیام ویدئویی تازۀ گفته است که حضور ناتو در افغانستان برای برقراری صلح پایدار در این کشور ضروری است.

او این اظهارات را پس از آن مطرح کرده که تلویزیون ان‌ بی ‌سی به نقل از دو مقام ارشد امریكایی گزارش داده كه در روزهای پسین، دونالد ترمپ رئیس جمهور امریكا از مشاوران نظامی و امنیتی خود خواسته است تا تلاش‌های خود را برای بیرون کردن نیروهای امریکایی از افغانستان شدت بخشند.

این مقام‌های امریکایی که نخواسته اند از آنان نام گرفته شود در صحبت با تلویزیون ان ‌بی ‌سی گفته اند كه در کنار هراس از ویروس کرونا عدم پیشرفت در توافق صلح امریکا و طالبان نیز از مواردی هستند که سبب نگرانی رئیس جمهور امریکا شده است.

هرچند حکومت افغانستان حاضر نشد در این باره اظهار نظر کند، اما طالبان از اقدام تازه رئیس جمهور امریكا استقبال كرده اند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، روز سه شنبه گفت: “بیرون شدن سربازان امریکایی از افغانستان روند صلح را سرعت می‌بخشد، این یک حرکت خوب است، اکنون همه شما می‌بینید که آزادی زندانیان به بهانه‌های مختلفی که مانع روند صلح است به تأخیر می‌افتد. اگر براساس توافق ‌نامه عمل می‌شد ما تا کنون به مذاکرات یک قدم دیگر نزدیک‌تر شده بودیم.”

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شوند که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان رو به افزایش است و بر بنیاد گزارش وزارت صحت عامه تاکنون ۱۸۲۸ تن در این کشور به این ویروس مبتلا شده اند.Skip to toolbar