محققان آکسفورد فردا واکسین ویروس کرونا را بر انسان آزمایش می کنند

22 Apr 2020

۳ ثور ۱۳۹۹
مت هانکوک، وزیر صحت بریتانیا اعلام کرده است که آزمایش‌ انسانی ویروس کرونا سر از روز پنج ‌شنبه در دانشگاه آکسفورد آغاز می‌شود. یکی از اعضای دانشگاه آکسفورد می ‌گوید، در صورت موفقیت این آزمایش، میلیون ‌ها دُز از این واکسین تا پاییز امسال در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

آقای هانکوک می ‌گوید که دولت برای ساخت این واکسین، 20 میلیون یورو اختصاص داده و 22 میلیون دیگر را برای محققان دانشگاه امپریال تخصیص داده است.

سارا گیلبرت، پروفیسور واکسینولوژی دانشگاه آکسفورد می ‌گوید، با وجود این که ساخت یک واکسین موثر معمولاً 18 ماه طول می ‌کشد، اما آنان آمادۀ آزمایش این واکسین تا ماه سپتامبر هستند.

وزیر صحت بریتانیا می ‌گوید، دولت در تولید این واکسین تا حد توان سرمایه ‌گذاری خواهد کرد و این واکسین در اسرع وقت در اختیار مردم بریتانیا و جهان قرار خواهد گرفت.

آقای هانکوک در مورد این واکسین می ‌گوید که این واکسین تا هنوز اطمینانی نیست؛ زیرا تجربه نشان داده که آزمایش واکسین بارها بی ‌نتیجه می‌ماند و باز هم آزمایش می ‌شود.

پروفیسور آندرو پولارد، یکی دیگر از اعضای تیم آکسفورد می ‌گوید، در صورتی که مشکلی در این روند ایجاد نشود، تا پاییز امسال میلیون‌ها دُز این واکسین ساخته خواهد شد. او می‌گوید، اگر آزمایش این واکسین موفق باشد، ده‌ها میلیون از این واکسین باید برای نجات جان بشریت ساخته شود.

از سوی دیگر آقای هانکوک اظهار داشت، در صورتی که بریتانیا موفق به ساخت واکسین برای کووید 19 شود، بدون شک از سود عظیم اقتصادی بهره‌ مند خواهد شد.

آقای هانکوک تأکید می ‌کند که امید ساخت واکسین نباید سبب شود تا مردم مراعات فاصلۀ اجتماعی را فراموش کنند. به باور آقای هانکوک، ویروس کرونا دشمن بزرگی برای بشریت است، اما آن ‌ها موفق به شکست این دشمن خواهند شد. او می ‌گوید که علم روزبه‌ روز پیشرفت می‌ کند و معلومات دانشمندان نیز افزایش می ‌یابد و آن ‌ها بیشتر می‌ دانند چه ‌گونه با امراض مقابله کنند.

هانکوک می ‌افزاید: «در هر حال، کاری که ما می‌توانیم و باید انجام دهیم، در خانه‌ماندن است.»

منبع: اندپندنتSkip to toolbar