وکلا و باشنده‌گان کندز: والی این ولایت باید از وظیفه برکنار شود

18 Apr 2020

30 حمل 1399
به گزارش خبرگزاری چاپار، شماری از نماینده‌گان مجلس و فعالین جامعه مدنی کندز در یک نشست خبری از بی‌تفاوتی مسئولان محلی و عدم حضور والی این ولایت‌ در ماه‌های اخیر شکایت دارند. غیبت طولانی والی در ولایت سبب شده که مسئولان محلی کندز در امر مبارزه با ویروس کرونا به درستی عمل نکنند.

آنان از حکومت مرکزی خواستار برکناری عبدالجبار نعیمی، والی این ولایت شده‌اند. داکتر فاطمه عزیز، نمایندۀ مردم کندز در مجلس نماینده‌گان می‌گوید که مردم در وضعیت بدی به سر می‌برند و ویروس کرونا همه‌گان را تهدید می‌کند، اما حکومت محلی در ارایه خدمات صحی بی‌تفاوت است.

به گفتۀ او، حکومت ۱۰۰ میلیون افغانی را برای مبارزه با ویروس کرونا به کندز اختصاص داده است، اما غیبت طولانی والی سبب شده از پول اختصاص‌یافته به این ولایت هیچ استفاده‌یی نشود.

محمدیوسف ایوبی، رئیس شورای ولایتی کندز می‌گوید، نبود مرکز تشخیص ویروس به دلیل گسترش آن یکی از نگرانی‌های اصلی مردمان این ولایت است.

به نقل از سلام وطندار او از رئیس‌جمهوری کشور خواستار تعیین والی جدید به این ولایت شده و گفته، در صورتی که زودتر اقدام نشود، فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

شماری از فعالین جامعه مدنی این ولایت نیز حکومت محلی را به بی‌تفاوتی متهم می‌کنند و می‌گویند که در شفاخانه ٧٥ بستر کوید١٩ کندز، ابتدایی‌ترین امکانات طبی وجود ندارد و مسئولان صحی، آمار مبتلایان به ویروس کرونا را کتمان می‌کنند.

عصمت‌الله مرادی، سخنگوی والی کندز می‌گوید، یک‌صدمیلیون افغانی که برای مبارزه با ویروس کرونا به کندز اختصاص داده شده است، در تجهیز شفاخانه ‌حوزه‌یی کندز هزینه می‌شود.

او در پیویند به غیبت والی گفته که آقای نعیمی طی یک سفر رسمی به کابل رفته تا پیشنهادات و مشکلات مردم کندز را با رئیس‌جمهور در میان بگذارد.

احسان‌الله فضلی، رئیس صحت عامه کندز می‌گوید، با وجود اینکه امکانات اندک در دست دارند، اما آزمایش موارد مشکوک به ویروس کرونا را جهت تشخیص سر وقت به مرکز می‌فرستند. او می‌گوید که شفاخانه‌های کندز به امکانات بیشتر نیاز دارد.

آقای فضلی می‌گوید که سه تن به شمول یک داکتر جراح در این ولایت به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و در قرنطین خانه‌گی به سر می‌برند. اما برخی از داکتران این ولایت، آمار مبتلایان به کرونا را بیشتر از این می‌گویند.

به گفتۀ آنان، نبود امکانات صحی سبب شده که مردم کمتر به شفاخانه‌ها بیایند.

بر اساس گزارش وزارت صحت کشور تا کنون 8 تن در ولایت کندز به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ده‌ها مورد دیگر تا هنوز تشخیص نشده است.

تاکنون 906 تن در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و از این میان 30 تن فوت کرده‌اند.

خبرگزاری چاپار- افغانستانSkip to toolbar