کمکهای مالی آمریکا به بودجۀ سازمان صحی جهان به حالت تعلیق درآورد شد

15 Apr 2020

27 حمل 1399
به گزارش خبرگزاری چاپار، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دولتش دستور داده است تا کمک مالی این کشور به بودجۀ سازمان جهانی صحی مبنی بر رسیده‌گی به بیماری همه‌گیر کووید 19 را معلق کند.

ترامپ می‌گوید که این سازمان نتوانسته به گونۀ درست وظایفش در پیوند با مجادله با ویروس کرونا را انجام دهد.

رئیس جمهور آمریکا سازمان جهانی صحی را به «سوء‌مدیرست و سرپوش گذاشتن» بر شیوع ویروس کرونا پس از ظاهرشدن آن در چین متهم می‌کند و می‌گوید که باید «پاسخگو» باشد.

به نقل از سلام وطندار دونالد ترامپ در جریان نشست خبری روزانه‌اش در کاخ سفید در بارۀ اپیدمی ویروس کرونا گفت: «به دولت دستور داده‌ام بودجۀ سازمان جهانی صحی را متوقف کند تا ارزیابی در بارۀ نقش این سازمان در سوءمدیریت شدید شیوع ویروس کرونا و سرپوش گذاشتن بر این شیوع کامل شود.»

در حال حاضر آمریکا بیشترین آمار مبتلایان به کووید 19 را دارد. هم‌اکنون شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به 593000 تن می‌رسد که از این میان بیش از 25000 تن جان باخته‌اند.

ترامپ پیش از این سازمان جهانی صحی را به تعصب به سود چین متهم کرده بود. اما تدروس گبریسیوس، مدیر سازمان جهانی صحی، هفتۀ گذشته از عملکرد سازمان خود دفاع کرد و خواستار پایان سیاسی‌کردن اپیدمی جاری شد.

آمریکا یکی از بزرگترین تأمین‌کننده‌گان نیازهای مالی سازمان جهانی صحت است و 15 درصد کل بودجۀ این سازمان را تأمین می‌کند.

در این حال آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به متوقف‌کردن کمک مالی آمریکا به سازمان جهانی صحت واکنش نشان‌داده گفته است که اکنون وقت مناسبی برای کاهش منابع مورد نیاز سازمان جهانی صحت نیست.

او افزوده که اکنون زمان همبسته‌گی و همکاری شانه‌به شانۀ جامعۀ جهانی برای متوقف‌کردن این ویروس و پیامدهای ویرانگر آن است.

خبرگزاری چاپار- افغانستانSkip to toolbar