دیدار خلیل‌زاد با هیأت طالبان در دوحه

14 Apr 2020

26 حمل 1399
سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در تویتی گفته است که این دیدار روز گذشته (دوشنبه، 25 حمل) به میزبانی شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه و معاون نخست‌وزیر قطر انجام شده است.

به نقل از اطلاعات روز هیأتی از گروه طالبان به سرپرستی ملا برادر آخند، رییس دفتر سیاسی این گروه در قطر با زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان و جنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان دیدار کرده است.

شاهین همچنان گفته است که در این دیدار در مورد تطبیق کامل توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، تأخیر در رهایی زندانیان، تخطی‌ها از توافق‌نامه و دیگر موضوعات مربوط و شیوه‌ی حل آن‌ها صحبت شده است.

توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و طالبان در دهم حوت سال گذشته‌ی خورشیدی در قطر به امضا رسید. قرار بود براساس این توافق‌نامه، پنج هزار زندانیان طالبان در ازای یک‌هزار زندانی دولت افغانستان در جریان ده روز پس از امضای توافق‌نامه از زندان آزاد و در بیستم حوت مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود.

دولت افغانستان رهایی زندانیان را مشروط اعلام کرد. طالبان نیز با رهایی مشروط زندانیان مخالفت کردند. در نهایت هیأتی از طالبان برای بحث فنی در مورد رهایی زندانیان به کابل آمد.

شش روز پس از آن طالبان اعلام کرد که بحث‌ها در این مورد بی‌نتیجه بوده و دیگر در چنین نشست‌های بی‌نتیجه شرکت نمی‌کنند و هیأت این گروه دوباره به قطر فراخوانده شد.

پس از آن‌که هیأت طالبان کابل را ترک کرد، دولت افغانستان روند رهایی زندانیان طالبان را آغاز کرد. تا کنون در سه مرحله 361 زندانی این گروه از زندان بگرام در ولایت پروان آزاد شده‌اند.

طالبان گفته است که 20 زندانی دولت افغانستان را آزاد کرده‌اند. تادین خان، فرمانده پولیس قندهار گفته است که افراد آزادشده غیرنظامیان هستند.

خبر گزاری چاپار- افغانستانSkip to toolbar