اسکات میلرفرمانده نظامی ناتو مهمان طالبان درقطر

11 Apr 2020

23 حمل 1399
دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرده که جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان با اعضای این دفتر در دوحه، پایتخت قطر دیدار کرده است.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در رشته توییتی نگاشته که فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان شام روز گذشته (جمعه، 22 حمل) با اعضای این دفتر دیدار کرده و در مورد تطبیق توافق ‌نامه صلح و موارد نقض شدۀ آن بحث کرده است.

به نقل از سلام وطندار،در ادامه این توییت آمده که در مورد حملات نیروهای ناتو که در ساحات غیرجنگی انجام شده، نیز بحث شده است.

این دیدار در حالی صورت می‌ گیرد که گروه طالبان پیش‌ تر با نشر اعلامیه ‌یی گفته بود که توافق ‌نامه صلح این گروه با آمریکا از سوی حکومت افغانستان و نیروهای آمریکایی نقض شده است. در اعلامیۀ این گروه که روز (یکشنبه، 17 حمل) نشر شد، آمده بود که افراد این گروه به تمامی موارد این توافق ‌نامه عمل کرده‌اند.

تأخیر در آزادی زندانیان این گروه از زندان‌های افغانستان یکی از موارد نقض شده از سوی آمریکا و دولت افغانستان عنوان شده بود. این گروه گفته که قرار بود زندانیان‌شان پیش از آغاز مذاکرات میان‌افغانی آزاد شوند، اما با بهانه‌های مختلف به تأخیر افتاده است.

طالبان در اعلامیه تأکید کرده بود که امارت اسلامی پیوسته از آمادگی برای مذاکره با نماینده‌گان دولت افغانستان سخن زده، اما عدم رهایی زندانیان این گروه، مذاکرات بین‌الافغانی را به تأخیر انداخته است.

در اعلامیۀ این گروه آمده بود که در ولایت‌های هلمند، کندهار، فراه، کندز، ننگرهار، پکتیا، بدخشان، بلخ و دیگر بخش‌های افغانستان، سرپیچی‌های زیادی از توافق‌نامه شده است.

طالبان در این اعلامیه از آمریکا خواسته بود تا ضمن رعایت مفاد توافق ‌نامه، دیگر همکاران خود را نیز به رعایت کامل آن متوجه سازد.

این گروه هشدار داده بود، در صورت داوم این تخطی ‌ها، فضای بی‌ اعتمادی به‌وجود آمده و واکنش طالبان به این حملات، سطح درگیری را افزایش خواهد داد.

اما لطیف محمود، معاون سخگوی ریاست جمهوری می ‌گوید، این طالبان است که مفاد توافق ‌نامه صلح را نقض می‌ کند.Skip to toolbar