روند رهایی زندانیان طالبان آغاز شده‌ است

2 Apr 2020

14 حمل 1399
خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع ارشد امنیتی حکومت افغانستان و یک نمایندۀ طالبان نوشته‌است که روند رهایی صد زندانی طالبان و بیست تن از نیروهای امنیتی که در بند طالبان استند، امروز (پنج ‌شنبه، ۱۴حمل) آغاز شده ‌است.

بربنیاد توافق صلح میان امریکا و طالبان، قرار است تا پنج‎هزار زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان آزاد شوند و طالبان نیز یک‌هزار نیروی دولتی را که در بند دارند رها خواهند کرد.

این روند قرار بود ده روز پس از امضای توافق صلح میان امریکا و طالبان، به تاریخ بیستم ماه حوت سال ۱۳۹۸ آغاز شود، اما بدلایلی تاکنون به تأخیر افتاده‌است.

یک مقام ارشد در دفتر رییس‌جمهور غنی به رویترز گفته‌است: «این تصمیم صبح امروز گرفته شد تا صد زندانی طالبان در بدل رهایی بیست نیروی امنیتی آزاد شوند.»

اما جاوید فیصل، سخنگوی دفتر مشاور امنیت ملی رییس‌جمهورغنی گفته که تاکنون روند رهایی این زندانیان آغاز نشده‌است و تیم‌های تخنیکی در این باره کار می‌کنند.

روز گذشته، کسانی نزدیک به طالبان گفته بودند که مولوی عبدالفتاح، مولوی محمد اختر و مولوی محمد ابراهیم، اعضای فنی هیئت طالبان، به کابل آمده‌اند.Skip to toolbar