آغاز کاهش خشونت‌ ها در سراسر افغانستان

22 Feb 2020

۳ حوت ۱۳۹۸
مرحله هفت روزه کاهش خشونت‌ها میان نیروهای دولتی و طالبان از نیمه‌های شب گذشته در سراسر کشور آغاز شد.

به گفتۀ جاوید فیصل سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی، نیروهای دولتی از بهر عملی سازی این طرح آماده‌گی‌هایی را روی دست گرفته اند.

او گفت: «برنامه این است که این مرحله از روز شنبه آغاز شود و حکومت افغانستان به خاطر استفاده از این فرصت آماده گی گرفته است. امیدواریم که طالبان بر بنیاد تعهد، خشونت ها را کاهش دهند.»

در همین حال، مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله روز جمعه به طلوع نیوز گفت که قرار است از زمان آغاز دورۀ «کاهش خشونت‌ها» – نیمه‌های امشب – عملیات‌های نیروهای امنیتی متوقف شوند. به گفتۀ او نیروهای امنیتی و دفاعی کشور از همین اکنون در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند.

آقای اندرابی گفت که اگر طالبان به تعهدات شان در این دوره عمل نکند، نیروهای امنیتی افغان و نیروهای پشیبانی قاطع در افغانستان در پاسخ به طالبان دست به کار خواهند شد.

او افزود: «نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در حالت آماده‌باش تام می‌باشند. هدایت‌های لازم مبنی بر رعایت کاهش خشونت‌ها به تمام قوت‌ها در سراسر افغانستان داده شده و در ضمن آماده‌گی کامل و شامل پیرامون دفاع از مردم افغانستان از ملکی‌ها و هم‌چنان از اراضی [گرفته شده]. در صورتی که طالبان به تعهدات شان در این مرحله عمل نکنند، نیروهای امنیتی و دفاعی کشور قاطعانه علیه شان عمل می‌کند.»

سرپرست وزارت داخله، تأکید کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان متعهد استند که کاهش خشونت‌ها را نقض نکنند.

دورۀ هفت روزۀ کاهش خشونت‌ها، نیمه‌های امشب آغاز می‌شود. در این دوره، طالبان و نیروهای امنیتی عملیات‌های شان را متوقف خواهند کرد و نیز طالبان از حمله بر شاه‌راه‌ها و مرکزهای مهم در کشور خودداری خواهند کرد.

وزارت خارجۀ امریکا می‌ گوید که قرار است در پایان ختم این دوره، توافق صلح با طالبان را در دهم ماه حوت امضا کند؛ اما امضای این توافق منوط به موفقیت دورۀ کاهش خشونت‌ها است.

در همین حال، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز می ‌گوید که دورۀ کاهش خشونت‌ها، آزمون اثبات توانایی طالبان در راستای کاهش خشونت و علاقمندی آنان به صلح است.Skip to toolbar