ادعای افزایش تلفات افراد ملکی درحملات هوایی درغرب کشور

16 Feb 2020

۲۷ دلو ۱۳۹۸
باشنده ‌گان و اعضای شورای ولایتی حوزۀ غرب کشور روز یک شنبه (۲۷ دلو) وارد شدن تلفات به غیر نظامیان را در حملات هوایی نگران کننده می ‌دانند و می ‌گویند که در این حملات به زنان و کودکان نیز تلفات وارد می ‌شود.

به نقل از طلوع نیوز، باشنده‌گان و اعضای شورای ولایتی بادغیس می ‌گویند که در کمتر از دو هفتۀ پسین، در سه حمله هوایی در ولسوالی ‌های بالامرغاب و مقر این ولایت، ۱۴غیرنظامی به شمول زنان و کودکان، جان باختند.

عبدالعزیز بیک، رییس شورای ولایتی این ولایت می گوید: «تلفات ملکی، خو این نگرانی‌ ها متوجه همۀ ملت، نیروهای امنیتی حتی حکومت مرکزی است. دایم تأکید در این باره صورت گرفته است که به تلفات غیرنظامیان، جدی متوجه باشند.»

ناصر عمرزی، فعال جامعۀ مدنی در این ولایت نیز می گوید: «این که نیروهای امنیتی بین خود هماهنگی ندارد، بیشتر مربوط نیروهای امنیتی می ‌شود. چرا این کارها را می ‌کند؟ چرا به خاطر یک طالب، ده‌ ها فرد ملکی و اطفال معصوم را شهید می ‌سازد؟ برای ما واقعأ نگران کننده است.»

از سوی دیگر، اعضای شورای ولایتی فراه نیز می ‌گویند که در ماه‌ های پسین در چندین حملات هوایی در این ولایت، به غیرنظامیان تلفات وارد شده است.

به گفتۀ آنان، در تازه ترین حملۀ هوایی در فراه به روز شنبه گذشته، پنج تن از کارمندان گمرک و یک بارزرگان این ولایت، کشته شدند.

خیر محمد نورزی، عضو شورای ولایتی فراه در این باره می گوید: «بعضی وقت این طور عملیات انجام می ‌شود که آن مردم که نه در دولت است نه در طالبان است، به شهادت می ‌رسند. و ما بار بار خواستیم که این طور عملیات ها، هم از سوی طالب، حکوت و نیز خارجی ها، توقف شود.»

در همین حال، دفتر ساحه یی کمیسیون مستقل حقوق بشر در هرات وارد شدن تلفات به غیرنظامیان در حملات هوایی را، نگران کننده می ‌داند و خواهان توقف آن است.

عبدالوحید اسلمی، مسؤول بخش نظارت از عملکرد نهادهای امنیتی دفتر ساحه یی کمیسیون مستقل حقوق بشر در هرات می گوید: «از مقام ‌ها ما خواستار این استیم که تا چگونه‌گی حملات را بررسی و عاملین آن را شناسایی تا عدالت به بهترین وجه، تأمین شود.»

اما فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی می ‌گوید که در جریان عملیات ‌ها از دقت لازم، کار گرفته می ‌شود.

او در این باره افزود: «نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان از آخرین دقت لازم استفاده می ‌کند که در جریان عملیات ‌های شان به افراد ملکی آسیب نرسند. حفظ جان و مال افراد ملکی در جریان عملیات در صدر اولویت ‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، قرار دارد.»

با گذشت بیش از یک ماه از حمله هوایی بر پایگاۀ ملا ننگیالی، از فرمانده‌ هان شاخۀ انشعابی طالبان در ولسوالی شیندند هرات که در آن به غیر نظامیان نیز تلفات وارد شد، اما مقام‌های امنیتی از دادن جزئیات در این باره تا کنون، خود داری کرده است.Skip to toolbar