توافق صلح تا هفته های آینده نهایی خواهد شد

15 Feb 2020

۲۶ دلو ۱۳۹۸
ریاست جمهوری در یک خبرنامه می‌ گوید که رییس جمهور غنی در حاشیۀ نشست مونیخ با مایک پومپئو وزیر خارجه امریکا، مارک اسپر وزیر دفاع امریکا، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان و جنرال سکات میلر فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان، دیدار کرد.

ریاست جمهوری در یک خبرنامه می ‌گوید که در این دیدار وزیران امور خارجه و دفاع امریکا گفتند که توافق با طالبان که احتمالاً در هفته‌های آینده نهایی شود، محتویات مشروط دارد.

در خبرنامه آمده است که آقای پومپئو و آقای اسپر گفتند که هیچ یک از بندهای توافقنامه بدون شرط نیست و طالبان ممکن است دست به تبلیغات «اغواکننده» بزنند، اما واقعیت و اصل موضوع این است که آن ها حاضر شده اند دست از جنگ و خشونت برداشته و اذعان به جامعه کثرت گرا کنند.

همچنان دو طرف روی میکانیزم‌های که اشراف و نظارت دولت جمهوری اسلامی افغانستان را علاوه بر مالکیت روند صلح تضمین می ‌کنند، نیز به تفصیل تبادل نظر کردند.

آقای پمپئو گفت: «بگذارید طالبان هرچه که می گویند، بگویند. از هر جایی که می گویند بگویند، اما واقعیت این است که باید آنان با تروریزم و القاعده وداع بگویند و دست از جنگ بردارند. ما حامی قوای امنیتی و دفاعی افغانستان بوده ایم، هستیم و خواهیم بود.»

بر اساس این خبرنامه، آقای غنی هفتۀ آینده سلسلۀ مشوره‌ها با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، اقشار مختلف جامعه، جامعه مدنی و حلقات سیاسی را هفته آینده آغاز می‌کند تا آنان را از جریانات آگاه ساخته و در خصوص فرصت‌ها و خطرات احتمالی، با آنان گفتگو کند.

در همین حال، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان از گزارش‌ها در باره توافق میان ایالات متحده و طالبان استقبال کرد و آن را یک فرصت واقعی برای صلح خواند.

او در نشست امنیتی مونیخ تأکید کرد که برای آمدن صلح درازمدت به افغانستان، مذاکرات واقعی میان افغانان باید آغاز شوند و دستاوردها سال های گذشته در افغانستان از میان نروند.

آلمان پیشنهاد کرده است که میزبان مذاکرات میان افغانان باشد و وزیر خارجه این کشور گفت که این روند سیاسی شکننده تنها در یک فضای امن انجام شده می‌تواند.Skip to toolbar