افزایش رقم تلفات برفکوچ در دایکندی

13 Feb 2020

۲۴ دلو ۱۳۹۸
مقام‌ های دایکندی تایید کردند که برفکوچ و بندش راه‌های مواصلاتی در این ولایت، ۲۱ کشته برجا گذاشته است.

به نقل از صدای آزادی، اسدالله سروری، رییس مبارزه با حوادث دایکندی گفت که از روز سه شنبه به این طرف ۳۱ برفکوچ در ولسوالی‌های مختلف این ولایت فرود آمده است.

او افزود: ” تا کنون متأسفانه ۲۱ شهید و ۷ مفقود داریم که متأسفانه احتمال زنده ماندن شان وجود ندارد”.

آقای سروری گفت که تنها ده نفر این قربانیان اعضای یک خانواده در ساحه لرگر ولسوالی میرامور بودند که صبح امروز در نتیجۀ یک برفکوچ جان باختند.

به گفتۀ وی، شش فرد دیگر در نتیجۀ برفکوچ‌ها در این ولایت زخمی و دو زن حامله نیز در ولسوالی اشترلی به دلیل بسته‌بودن مسیر روستا با کلنیک جان باخته اند.

ریاست مبارزه با حوادث دایکندی حالت اضطرار را در این ولایت اعلام کرده است. بر بنیاد معلومات این ریاست، ۹۰ درصد مسیرهای مواصلاتی با مرکز، ولسوالی‌ها و ولایات همجوار بسته است.

آقای سروری گفت که در نتیجۀ حوادث طبیعی، ۵۰ منزل مسکونی و چندین جریب زمین زراعتی ویران شده و ده‌ها مواشی مردم محل نیز تلف شده است.

شیما محمدی، یک عضو شورای ولایتی دایکندی گفت: “راه‌های مواصلاتی صعب‌العبور است. باران شدیدی که باریده برف‌ها را نرم کرده و احتمال افزایش خطرات و تلفات انسانی زیاد است”.

ادامۀ برفباری و توفانی‌بودن هوا سبب شده است که ده‌ها موتر مسافربری در کوتل شاتو، قوناق و کرمان در مسیر دایکندی – بامیان گیر بمانند.

نعیم احمدی، یکی از مسافران دایکندی از محل گفت: “در کوتل شاتو ۷ موتر با مسافران گیرمانده؛ توفان است سرک هر لحظه مسدود می‌شود وضعیت بسیار خراب است”.

ریاست مبارزه با حوادث بامیان نیز گفت که در سه روز اخیر دو تن به شمول یک زن در ولسوالی‌های ورس و یکاولنگ بامیان از اثر برفکوچ جان باخته اند.

اقبال جوادی، رئیس مبارزه با حوادث بامیان به صدای امریکا گفت که بیشتر راه‌های مواصلاتی بامیان با ولسوالی‌ها و ولایات همجوار بسته است.

به گفتۀ وی اکنون تنها مسیر بامیان – پروان و بامیان – یکاولنگ به روی ترافیک باز است.

ریاست‌های مبارزه با حوادث بامیان و دایکندی، حشر عمومی را برای بازکردن مسیرها آغاز کرده؛ اما توفان مانع پاک‌کاری سریع مسیرها شده است.Skip to toolbar