ترمپ توافق صلح با طالبان را به‌ گونۀ مشروط تأیید کرد

12 Feb 2020

۲۳ دلو ۱۳۹۸
بربنیاد گزارش روزنامه‌ ی امریکایی نیویورک تایمز، دانلد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا توافقنامه صلح با طالبان را به گونۀ مشروط، تأیید کرده است.

بر بنیاد این گزارش، تعهد بیشتر طالبان در کاهش خشونت های چشم گیر، باعث خروج نیروهای امریکایی، از افغانستان خواهد شد.

گزارش می‎ افزاید که این توافقنامه هنگامی امضاء خواهد شد که طالبان نشان دهند که آنان به کاهش خشونت های چشم گیر، متعهد استند.

این درحالی است که صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور غنی شام سه شنبه گفته است که رییس جمهور غنی با وزیر امور خارجه امریکا، گفتگویی تیلفونی کرد.

از سویی هم، رییس جمهور در یک توییت گفته است که پومپئو به او از پیشرفت قابل ملاحظه در گفتگوها با طالبان و پیشنهاد طالبان برای کاهش چشم گیر و دوامدار خشونت، خبر داده است.

درهمین حال، آقای پومپئو با عبدالله عبدالله، رییس اجراییه نیز گفتگو کرده است و از همکاری و حمایت همیشگی رییس اجراییه از تلاش‌های صلح از پیشرفت‌ در مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان، خبر داده است.

ریاست اجراییه گفته است که وزیر خارجه امریکا در ادامه گفته هایش، ابراز امیدواری کرد که این پیشرفت زمینه را برای امضای توافق‌نامه دوجانبه، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و دست‌يافتن به صلح دایمی، فراهم سازد.

رییس اجراییه گفته است که صلح از اولویت‌ های حکومت و مردم افغانستان است و از پیشرفت در امر کاهش خشونت در مذاکرات میان امریکا و طالبان، استقبال می ‌کند.Skip to toolbar