یوناما: در ۱۰ سال صد هزار غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شدند

26 Dec 2019

۵ جدی ۱۳۹۸
هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) می ‌‌گوید: که در ده سال گذشته، بیش از صدهزار غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند.

یوناما، در اعلامیه ‌‎یی که امروز (پنج ‌شنبه،  ۵جدی) نشر کرده، گفته‌ است که این نهاد از سال ۲۰۰۹ تاکنون این تلفات غیرنظامیان را به‌ گونۀ منظم مستند سازی کرده‌است.

تدامیچی یوماموتو، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل در افغانستان از آن‌چه روند روبه افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان گفته‌است، ابراز نگرانی کرده و از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته‌است که خواسته‌های شان را از راه گفت‌وگو مطرح سازند.

او، صلح برای افغانستان را بسیار مهم ‌دانسته‌است و از طرف‌های درگیر در افغانستان می‌خواهد که برای تأمین صلح، وارد گفت‌ وگوهای مستقیم شوند.

نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل، هم‌چنان از تلاش‌های صلح استقبال کرده‌ و گفته‌است که سازمان ملل متحد از این تلاش‌ ها پشتیبانی می ‌کند. او تأکید کرده‌است که شمولیت تمامی افغان‌ ها به‌ ویژه زنان و جوانان در گفت‌وگوهای میان افغانان مهم است.

این درحالی است که بربیناد گزارش یوناما که در ماه میزان امسال نشر شد، در نُه ماه میلادی – جنوری تا سپتامبر – دوهزار و ۵۶۳ غیرنظامی کشته و پنج هزار ۶۷۶ غیرنظامی زخمی شدند.Skip to toolbar