بازرگانان افغانستان برای انتقال پول از مسیر چابهار با مشکل روبرو هستند

21 Dec 2019

۳۰ قوس ۱۳۹۸

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت افغانستان می‌گوید که تحریم آمریکا باعث شده که بازرگانان افغانستان در انتقال پول از مسیر بندر چابهار ایران با مشکلات زیادی مواجه باشند.

به نقل از بی بی سی، دولت آمریکا بندر چابهار و همچنین صادرات مواد نفتی ایران به افغانستان را از تحریم‌های وضع شده علیه ایران معاف کرده بود.

اما آقای الکوزی می‌گوید که این معافیت کاملا اعمال نشده و اکنون انتقال پول بازرگانان به مشکل جدی تبدیل شده و این روند سبب شده که اموال به اندازه کافی از این مسیر انتقال داده نشود.

با توجه به اینکه بازرگانان افغانستان مسیر چاربهار را کوتاهترین و مقرون به صرفه ترین مسیر برای صادرات کالا به هند می‌دانند، ولی آنان برای صادرات از این میسر با مشکلاتی نیز مواجه هستند.

آقای الکوزی گفت که سال گذشته افغانستان سنگ تالک را به هند صادر کرده بود ولی بازرگانان قادر به انتقال پول آن از مسیر چابهار نشدند و آنان مجبور شدند پول را به دبی و بعد به افغانستان منتقل کنند.

گفته می‌شود که در چابهار تنها بانک‌های ایرانی فعالیت دارند که مشمول تحریم‌ها هستند؛ در گذشته دولت ایران از بانک‌های افغانستان خواسته تا نمایندگی‌های خود را در چابهار بگشایند که تا حال این کار انجام نشده است.

اولین کاروان کامیون‌ های افغانستان حامل ۵۷۰ تن مواد تجارتی، شامل ۲۰۰ تن ماش و ۳۷۰ تن سنگ تالک که برای تولید پودر بچه استفاده می‌شود، اوایل زمستان سال گذشته از مسیر چابهار به هند صادر شد.

افغانستان، هند و ایران موافقتنامه سه جانبه چابهار را در سال ۲۰۱۶ امضا کردند که بر مبنای آن افغانستان و هند می‌توانند مبادلات تجاری ‌شان را از طریق بندر چابهار ایران انجام دهند.

در خبرنامه وزارت خارجه هند آمده که این دومین نشست سه جانبه میان طرف‌های قرارداد بندر چابهار است.

در این نشست نمایندگان سه کشور دستاوردهای این پروژه و همچنین از عملکرد “شرکت جهانی بنادرهند” در بندر چابهارابراز رضایت کرده‌اند.

این شرکت هندی ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ مدیریت امور عملیاتی بندر چابهار را بدست گرفته و در این مدت براساس گفته وزارت خارجه هند حدود ۵۰۰ هزار تن کالا از این بندر به مقصد افغانستان و هند جابجا شده است.

اوایل زمستان سال گذشته برای نخستین بار کامیون‌های حامل اجناس این کشور به مقصد هند، عازم چابهار ایران شد. صادرات از این مسیر به گفته مسئولین افغان یک هفته زمان می‌برد تا به هند برسد.Skip to toolbar