یاماموتو: نتیجۀ انتخابات ریاست‌ جمهوری وصلح برای دولت آینده  افغانستان مهم است

17 Dec 2019

۲۶ قوس ۱۳۹۸
تدامیچی یاماموتو، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان، روز دوشنبه (۲۵ قوس) در نشست شورای امنیت سازمان ملل در شهر نیویارک از کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان خواست که به شکایت‌های انتخاباتی از مجراهای قانونی، رسیده‌گی کنند.

او هنگام ارایۀ گزارش ازاوضاع افغانستان به شورای امنیت این سازمان، گفت که پس از رسیده‎گی به شکایت‌های انتخاباتی، نتیجه انتخابات اعلام شود.

او افزود: «من ازهمه ذی‌نفعان می‎خواهم که نهادهای انتخاباتی را قادر سازند تا مسؤولیت‌های شان را از جمله رسیده‌گی به همه شکایت‌ها از طریق مجراهای قانونی و نهادی مناسب به‌گونۀ کامل انجام دهند. همین که شکایت‌های انتخاباتی بربنیاد قانون رسیده‌گی شوند، من از نامزدان و هوداران آنان می‌خواهم که نتیجه را ببپذیرند.»

آقای یاماموتو افزود: «نتیجۀ انتخابات ریاست‌ جمهوری هر چه باشد، صلح برای دولت تازه مسألۀ مهم است. حتا در زمانی که ما انتظار نتیجۀ انتخابات را می‌کشیم، تلاش‌ها برای صلح متوقف نشده‌اند. گفتگوها میان ایالات متحده و طالبان از سرگرفته شده‌اند. تلاش‌ها برای مذاکرات میان افغانان، ادامه دارند.»

از سوی دیگر، عایشه خرم که به نماینده‌گی ازجوانان افغانستان درنشست شورای امنیت سخنرانی کرد، هشدار می‌دهد که افغانستان در یک وضعیت بحرانی و نامشخصی قرار دارد وافغانان از ادامۀ جنگ به شدت، نا امید شده‌اند.

نماینده سازمان ملل گفت: «ما در شرایطی ملاقات می‌کنیم که افغانستان در یک وضعیت بحرانی، اما بسیار نامشخص قرار دارد. روند جاری صلح، انتخابات ریاست‌جمهوری و بیرون شدن احتمالی نیروهای خارجی، دست به دست هم می‌دهند تا سرنوشت و آینده کشور ما را در شرایطی تعریف کنند که افغانان به شدت ناامید شده‌اند و از ادامۀ خشونت خسته شده‌اند. این بیشتر از این جنگ در برابر هراس‌افگنی نیست. اکنون این جنگ در برابر غیرنظامیان بی ‌گناه است که چیزی جز صلح نمی‎خواهند.»Skip to toolbar