رییس جمهور غنی خواستار بازداشت فرمانده پیشین  پولیس نظم عامه شد

15 Dec 2019

۲۴ قوس ۱۳۹۸

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در کنفرانس سالانه مبارزه علیه فساد اداری خواستار بازداشت فوری زمری پیکان، فرمانده پشین پلیس نظم عامه (عمومی) شد.

رئیس جمهوری افغانستان امروز، یکشنبه ( ۲۴ قوس) گفت که به دلیل عدم دستگیری آقای پیکان شهرت افغانستان و “اراده سیاسی ما” روزانه زیر سئوال می‌رود.

او خطاب به وزیر داخلهکشور افغانستان گفت که “دستگیری این افراد امر است” و در اولین “فرصت باید عملی شود و ما تحمل این را نداریم که مرکز عدلی و قضایی امر کند و اجرا نشود.”

آقای غنی مدعی شد که آقای پیکان “یک نهاد سراسری را که نظم عامه بود به یک منبع فساد تبدیل کرده بود.”

وزارت داخله افغانستان درباره اینکه چرا تاکنون آقای پیکان را بازداشت نکرده، ابراز نظر نکرده است.

پولیس نظم عامه” افغانستان در سال ۱۳۸۸ ایجاد و هدف آن جلوگیری از حملات انتحاری و بمب گذاری ‌های کنار جاده اعلام شد.

در ماه قوس سال ۱۳۹۶ لوی سارنوالی افغانستان اعلام کرد که محکمه ابتدایی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری، زمری پیکان را به هشت سال و شش ماه زندان تنفیذی محکوم کرد.

آقای غنی می ‌گوید که پولیس به دلیل مبارزه با “دهشت گری” موجب شده که در اجرای قانون نقش برازنده نداشته باشد.
دادگاه او را به جرم “غفلت وظیفوی”به زندان محکوم کرد. مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری در آن زمان به بی‌بی‌سی گفت، آقای پیکان به جرم سوء‌استفاده از صلاحیت وظیفوی و فراهم نمودن زمینه کشتن یک نفر از سوی دادگاه محکوم شد.

به گفته این نهاد مختار پیکان، پسر آقای زمری پیکان با استفاده از وسایط و سلاح دولتی شخصی را به قتل رسانده بود و پدرش نیز در سازماندهی آن قتل همکاری کرده است.

سال ۱۳۹۵ وزارت داخله به منظور تحقیق در مورد قتل شخصی به اسم سهراب از سوی پسر آقای پیکان کار زمری پیکان را به تعلیق در آورد.

پسر آقای پیکان به قتل شخصی بنام سهراب متهم است که در منطقه شیرپور شهر کابل از سوی افرادی کشته شد که یونیفرم پولیس نظم عامه را به تن داشتند.Skip to toolbar