دبیرکل ناتو: طالبان هیچ ‌گاهی در میدان‌ های نبرد پیروز نخواهند شد

5 Dec 2019

۱۴ قوس ۱۳۹۸
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در حاشیۀ نشست سران ناتو در یک نشست خبری در لندن بر به‌میان آمدن یک راه ‌حل سیاسی برای معضل افغانستان تأکید کرد.

دبیرکل سازمان ناتو هم‌چنان اطمینان داد که این سازمان به پشتیبانی‌اش از افغانستان ادامه می‌دهد و تعهداتش را در این راستا عملی می ‌کند.

این اظهارات آقای استولتنبرگ، با استقبال حکومت افغانستان روبه ‌رو شده‌است.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس ‌جمهور غنی در تویترش نگاشته ‌است: «حکومت و مردم افغانستان از اظهارات اخیر سکرتر جنرال ناتو، مبنی بر پشتیبانی و ادامۀ حمایت این سازمان از پروسۀ صلح، آموزش و مشوره‌دهی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان استقبال می ‌کند.»

دبیرکل ناتو، در بخش دیگر از سخنانش از تلاش‌ها برای ازسرگیری گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان نیز استقبال کرد: «ناتو از تلاش‌های برای ازسرگیری گفت‌وگوهای صلح افغانستان استقبال می‌کند.»

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد که مأموریت پیشبرد گفت‌وگوها با طالبان را دارد، به کابل آمده‌است و آن ‌چه که وزارت خارجۀ امریکا گفته‌، قرار است سپس به دوحه برود و به گفت ‌وگو با طالبان بپیوندند.

نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان، شام روز گذشته در کابل با رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس‌اجراییه و شماری از سیاسیون دیگر دیدار کرد.

ریاست‌ جمهوری افغانستان گفته ‌است که رییس‌جمهور غنی به خلیل‌زاد گوشزد کرده‌است که «برقراری آتش‌بس و مخفی‌گاۀ طالبان در بیرون از کشور» را در روند صلح «به‌‎گونۀ جدی» مدنظر بگیرد.

اما ریاست ‌اجراییه گفته‌است که عبدالله عبدالله و شماری از سیاسیون در دیدارش با خلیل‌زاد بر کاهش خشونت‌ها هم‌چون پیشرط آغاز گفت‌وگوهای صلح، تأکید کرده‌اند.

گفت ‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان که در حدود یک سال ادامه داشتند، در ماه سپتامبر از سوی دانلد ترمپ، رییس‌ جمهور امریکا متوقف شدند.

اکنون تلاش‌ ها برای ازسرگیری این گفت ‌وگوها آغاز شده‌ است.Skip to toolbar