افزایش ۵۰ درصد نیازمندان به کمک های عاجل بشردوستانه درافغانستان

4 Dec 2019

۱۳ قوس ۱۳۹۸

اداره هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان (اوچا) می ‌گوید که براساس تخمین سازمان‌های بشر دوستانه بیش از ۹ میلیون شهروند افغان در سال پیشروی میلادی به کمک‌های اضطراری نیاز خواهند داشت.

شمار نیازمندان به کمک‌های عاجل در افغانستان در سال ۲۰۱۹ شش میلیون ۳۰۰ هزار نفر بوده است.

این نهاد در آستانه سال جدید میلادی از افزایش مشکلات و نیازمندی مردم در سراسر افغانستان ابراز نگرانی کرده و می‌ گوید که خواستار کمک ۷۳۲ میلیون دلاری از منابع تمویل کننده بین ‌المللی برای رسیدگی به مشکلات افغانان نیازمند در سال ۲۰۲۰ میلادی شده‌ است.

توبی لینزر، مسئول این اداره امروز چهارشنبه (۱۳ قوس) در یک نشست خبری در کابل به خبرنگاران گفت سازمان ملل در این شرایط دشوار در کنار مردم افغانستان قرار خواهد داشت.

او گفت: ” از آنجا که به زودی سال ۲۰۲۰ فرا می‌رسد، متاسف هستم این موضوع را گزارش می کنم که میزان نیازمندی بالا رفته است. ما تخمین می‌کنیم که ۹.۴ میلیون نفر در سراسر افغانستان به کمک اضطراری و کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند. به این معنی که یک نفر از هر چهار نفر یا یک چهارم کل نفوس نیازمند کمک‌های اضطراری و کمک‌های بشردوستانه هستند. برای رسیدگی به نیازمندی این تعداد افراد، ۷۳۲ میلیون دالر نیاز خواهد بود. من برای تامین این رقم از سوی منابع تمول کننده بین المللی برای افغانستان به شدت تلاش خواهم کرد.”

این نهاد تصریح کرده در حالی که در سال ۲۰۲۰ جنگ افغانستان وارد چهلمین سال می‌ شود، چالش‌هایی مانند ناامنی، فقر، بیکاری، بیجا شدن از محل سکونت به دلیل جنگ و خشک سالی همچنان پابرجاست.

براساس آمار سازمان ملل در سال ۲۰۱۹ نزدیک به چهارصد هزار نفر به دلیل جنگ از محل سکونت‌شان بیجا شده‌اند، روندی که در برخی ولایات هنوز هم ادامه دارد.

در همین حال متضررین جنگ و آفات طبیعی و بیجاشدگان داخلی در شمال، غرب و مرکز افغانستان می‌گویند به‌رغم دریافت کمک‌های ابتدایی، هنوز هم تغییری در زندگی‌ آنان نیامده و همچنان نیازمند کمک هستند.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد میزان نیازمندی برای کمک به افراد نیازمند در مقایسه به سال گذشته دو برابر افزایش یافته است. این نهاد می‌گوید در سال ۲۰۱۹ میلادی ۶.۳ میلیون نفر به کمک‌های اضطراری نیاز داشتند که از این جمله بیش از چهار میلیون نفر کمک‌های سازمان‌های بشردوستانه را دریافت کردند.Skip to toolbar