آغاز نشست دو روزه سران ناتو در لندن

4 Dec 2019

۱۳ قوس ۱۳۹۸

در نشست دو روزۀ سران ناتو، افزون بر دیگر مسایل، پیکار با هراس ‌افگنی و مأموریت ناتو در افغانستان نیز به بحث گرفته می ‌شود.

نشست دو روزۀ سران ناتو، امروز (چهارشنبه، ۱۳قوس) به‌ گونۀ رسمی در لندن آغاز شد.

پیکار با هراس ‌افگنی و مأموریت ناتو به‌شمول مأموریت این پیمان در افغانستان از بحث‌های عمدۀ این نشست استند.

نیکولاس کی، نمایندۀ غیرنظامی ناتو در افغانستان در گفت ‌وگویی در حاشیۀ این نشست، ابراز امیدواری کرد که مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان از سر گرفته شوند و به نتیجه‌یی برسند.

نیکولاس کی افزود: «برای افغانستان، خبر خوش این است که تمامی بیست و نُه کشور عضو ناتو، اینجا استند و از هفتاد ساله‌گی موفق ‌ترین ایتلاف دفاعی جهان تجلیل می‌کنند. افغانستان جایی است که ناتو در آن، تاکنون بزرگ ‌ترین عملیات‌ها را داشته‌است. در افغانستان ما قوت، اتحاد و شهرت ناتو را می ‌بینیم.»

نمایندۀ غیرنظامی ناتو در افغانستان، صلح را خواست هر شهروند کشور ‌دانست و بر کاهش خشونت‌ها ازبهر پرداختن اساسی به این روند، تأکید ورزید: «برای رسیدن به این کار، طالبان باید به سازش‌های واقعی متمایل باشند. باید کاهش خشونت‌ها، به‌گونه واقعی به‌میان آید و طالبان به آن تعهد نشان بدهند. آرزو دارم که از سرگیری مذاکرات امریکا و طالبان، ممکن شود و این روند به نتیجه برسد. همچنان، افغانان با طالبان به گفت‌وگوهای رو در رو بنشینند.»

انتخابات ریاست ‌جمهوری و اهمیت چگونه‌گی اعلام نتایج این انتخابات، از مسایل دیگری استند که این مقام ناتو به آن می ‌پردازد: «مردم افغانستان، به نهادهای انتخاباتی اعتمام کرده‌اند تا اصول را دنبال کنند و به‌گونۀ فنی، آرا را بشمارند و به آن اعتبار ببخشند. مطمین استم که این کار را می‌کنند؛ اما با مردم و نامزدان نیز باید در تماس باشند و نشان بدهند که چه می‌کنند تا نتایج را اعلام کنند. در این صورت، هرکس به نتایج و تصمیم‌های کمیسیون احترام خواهد کرد.»

پیش از این ناتو در اعلامیه‌یی گفته‌است که در نشست سران این سازمان در لندن، دربارۀ تقویت نیروها، شناخت کیهان هم‌چون یک حوزه عملیاتی در کنار زمین، بحر، هوا و سایبر، به‌روزسازی برنامه عمل در برابر هراس‌ افگنی و تعادل در سرمایه‌ گذاری‌ها در زمینه‌های دفاعی، تصمیم ‌گیری خواهد شد.Skip to toolbar