کمیسیون انتخابات: برای اعلان نتایج بازشماری آرای ۲۷ ولایت تصمیم خواهد گرفت

2 Dec 2019

11  قوس ۱۳۹۸

عصمت الله مل، معاون کمیسیون مستقل انتخابات می ‌گوید که رهبری کمیسیون مستقل انتخابات، امشب (یک ‌شنبه، ۱۰قوس) دربارۀ چگونگی اعلام نتایج بازشماری آرا در ۲۷ ولایت، تصمیم خواهد گرفت.

ازمیان در حدود ۸۳۰۰ محل رأی‌دهی، آرای در حدود ۷هزار محل در ۲۷ولایت بازشماری شده‌اند، اما بازشماری آرای ۱۳۴۷محل در هفت ولایتی که دفترهای کمیسیون مستقل انتخابات از سوی دسته‌های انتخاباتی مسدود استند، شروع نشده‌است.

عصمت‌الله مل، می‌افزاید که قرار است دبیرخانۀ این کمیسیون امشب گزارش تفصیلی نتایج بازشماری آرای ۲۷ولایت را به رهبری کمیسیون انتخابات بفرستد و رهبری کمیسیون دربارۀ اعلام این نتایج تصمیم خواهد گرفت.

در همین حال، حبیب ‌الرحمان ننگ، رییس دبیرخانۀ کمیسیون مستقل انتخابات می‌ گوید که یک گروۀ فنی در حال آماده ساختن یک گزارش کلی است و این گزارش را به رهبری کمیسیون ارایه خواهد کرد

قراربود کمیسیون مستقل انتخابات، نتیجۀ بازشماری آرای ۲۷ولایت را روزگذشته اعلام کند اما این وعده عملی نشد.

شماری از مقام‌های پیشین کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که کمیسیون انتخابات باید نخست نگرانی‌های شریکان انتخاباتی‌اش را ازبهر بازشماری رفع می ‌کرد و سپس بازشماری آرا را آغاز می ‌کرد.

عبدالله احمدزی، رییس پیشین دبیرخانۀ کمیسیون مستقل انتخابات بیان داشت: «قبل از این ‌که به تشویش‌ های شرکای انتخاباتی گوش داده شود وبه رأی حل آن کاری شود، اعلام نتایج می‌تواند افغانستان را به یک بحران ببرد که برگشت آن ناممکن خواهد بود.»

محمد یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان نیز اظهار داشت: «هر پاسخی که به اساس طرزالعمل‌ها می ‌تواند ممکن باشد در حضور ناظران و مطبوعات ارایه کنند تا این‌ که ما درک کنیم که کمیسیون تخصصی و مسلکی برخورد می‌ کند.»

کمیسیون مستقل انتخابات، باید نتایج نخستین انتخابات ریاست‌ جمهوری را به روز بیست‌ وهفتم ماه میزان اعلام می ‌کرد، اما با گذشت بیش از دوماه از برگزاری این انتخابات – شش میزان – تاکنون هیچ‌ گونه نتایج اعلام نشده ‌است.

هرچند جنجال کمیسیون با شماری از دسته‌های انتخاباتی بر سر ۳۰۰هزار رأی پایان نیافته است، اما منابعی در کمیسیون می‌گویند که احتمال دارد این نهاد بربنیاد نتایج ۲۷ولایت نتیجۀ نخستین انتخابات را درآیندۀ نزدیک اعلام کند.Skip to toolbar