انتقال تمامی مواد حساس انتخابات به ولایات

15 Sep 2019

24 سنبله 1398
کمیسیون مستقل انتخابات، امروز (یک‌ شنبه، 24سنبله) اعلام کرد که تمامی مواد حساس انتخاباتی به 34 ولایت کشور انتقال یافته‌اند.

مسؤولان این کمیسیون، می‌گویند که روند انتقال این مواد از مرکز ولایت‌ها به ولسوالی‌ها نیز آغاز شده‌است.

روند انتقال مواد حساس انتخاباتی به ولایت‌ها به تاریخ هشتم ماه جاری هجری خورشیدی، آغاز شده بود و قرار بود دو روز پیش پایان یابند.

پیش از این، کمیسیون مستقل انتخابات، اعلام کرده بود که روند انتقال مواد حساس انتخاباتی از مرکز ولایت‌ها به ولسوالی‌ها از بیست و دوم ماه سنبله آغاز و تا پنجم ماه میزان ادامه خواهد داشت.

اعضای کمیسیون انتخابات، اما اکنون می‌گویند که دربارۀ رسیدن این مواد به ولسوالی‌های ناامن تا کنون از سوی نیروهای امنیتی به کمیسیون مستقل انتخابات اطمینان داده نشده‌است.

رحیمه ظریفی، عضو کمیسیون مستقل انتخابات در این باره گفت: «وقتی مکتوب رسمی از نهادهای امنیتی دریافت کردیم که از 5373 مرکز در این ولسوالی‌ها شما نمی‌توانید مرکز باز کنید، متأسفانه که این یک چالش امنیتی است و مردم افغانستان هم می‌دانند شما و ما هم… در آنجاها دیگر خدای نخواسته اگر انتخابات نشود که نمی‌توانیم بگوییم که انتخابات نمی‌شود، اما در آنجا مرکزها باز نخواهند شد. اما مواد آن در مرکز ولایت‌ها قرنتین می‌شود.»

وزارت امور داخله، اما اطمینان می‌دهد که 72 نیروی امنیتی و دفاعی در حال تأمین امنیت چهل و نه هزارو چهل و دو مرکز رأی دهی استند و هیچ مشکل امنیتی در این مرکزها وجود ندارد.

نصرت رحیمی، سخن‌گوی وزارت داخله گفت: «در جریان انتخابات و بعد از انتخابات مرکزها تأمین امنیت خواهد شد. ما تدابیر امنیتی داریم، در حدود 72 هزار نیروی امنیتی و دفاعی و کشفی برای این روند تاریخی توظیف شده‌اند.»

با این حال، نهادهای امنیتی می‌گویند که قرار است مواد حساس انتخاباتی هشتاد و نُه ولسوالی در کشور بدلیل تهدیدات امنیتی از راه هوا فرستاده شوند – کاری که از سوی نهادهای ناظر مشکل خوانده می‌شود.

یوسف رشید، رییس بنیاد فیفا اظهار داشت: «در ولسوالی‌های که هنوز جنگ جریان دارد و هنوز هم در خطر استند یک تشویش است که انتقال مواد با مشکل روبرو خواهد بود. دوم این‌که مساله استخدام کارمندان است و این‌که چقدر مرکزها بسته خواهند ماند هنوز ارقام دقیق وجود ندارد.»

پیش از این، کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود که در روز انتخابات ریاست‌جمهوری – ششم ماه میزان – 5373 مرکز رأی‌دهی باز خواهند بود، اما اکنون نهادهای امنیتی می‌گویند که در حدود یک هزار این مرکزها به علت تهدیدهای امنیتی باز نخواهند شد.Skip to toolbar