آثار باستانی بلخ درآستانه نابودی قرار دارد

18 Aug 2019

27 اسد 1398
شماری از باشنده‌گان بلخ می‌گویند، داشته‌های باستانی این ولایت در حال نابودی قرار دارند و مسئولان محلی را در بخش حفظ‌ومراقبت آن‌ها به بی توجهی متهم می‌کنند.

بلخ که به مادر شهرها معروف است، ده‌ها میراث فرهنگی از جمله مسجد نُه‌گنبد، مدرسۀ سلطان‌العلما بهاوالدین ولد پدر مولاناجلال‌الدین‌محمد بلخی، دیوارهای تاریخی ولسوالی بلخ، آرامگاه خواجه‌اکاشای‌ ولی، آرامگاه چهارگنبد، مسجد‌خواجه ابونصر پارسا و آرامگاه رابعۀ بلخی را در خود جاداده است، اما باشنده‌گان آن می ‌گویند که شماری از این آبده‌های باستانی در حال فروپاشی قرار دارند.

باشنده ‌گان بلخ از نهادهای مسئول می‌ خواهند تا در بخش نگهداری از آبده‌های تاریخی کشور به ویژه آبده‌های بلخ، به گونۀ جدی بکوشند.

اما صالح‌ محمد خلیق، رئیس اطلاعات و فرهنگ بلخ می‌ گوید که شماری از آبده‌های تاریخی این ولایت بازسازی شده‌اند، اما کار بازسازی شماری اندک‌ آن‌ها بنا به دلایلی هنوز آغاز نشده است.

بر بنیاد اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ بلخ، حدود ۱۲۰ بنا و آبدۀ تاریخی در این ولایت وجود دارد که سالانه نزدیک به یک میلیون گردشگر به این ولایت می ‌آیند و از این آثار باستانی دیدن می ‌کنند.Skip to toolbar