دومین نشست سه‌ جانبۀ پاکستان، افغانستان و چین در کابل برگزار شد

15 Dec 2018

24  قوس 1397
دومین نشست سه جانبۀ افغانستان، پاکستان و چین، روز (شنبه 24 قوس) در کابل برگزار شد در این نشست یک روزه، سه طرف توافق کرده‌اند که مشترکأ در برابر تروریزم به گونۀ جدی مبارزه کنند.

در اعلامیۀ مشترک وزیران خارجۀ این سه کشور آمده است که طرف‌ ها روی مبارزۀ مشترک با هراس‌افگنی، پشتیبانی از روند صلح در افغانستان، ادامۀ همکاری ‌های اقتصادی و اجازه ندادن به فعالیت هراس‌افگنان در افغانستان، چین و پاکستان، توافق کرده‌اند.

در اعلامیه هم‌ چنان آمده است که طرف‌ها برای عملی‌سازی این توافقات متعهد استند و نیز پاکستان و چین از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها پشتیبانی می‌کنند: «سه طرف، ارادۀ جدی شان را مبنی‌براین‌که به هیچ کشوری اجازه داده نشود تا قلمروش از سوی کشوری، گروهی و یا فردی به هدف فعالیت تروریستی برای تهدید یک کشور دیگر، استفاده شود، اظهار داشتند.»

وزیران خارجۀ این سه کشور، از طالبان خواسته‌اند که به خشونت‌ها و کشتار «افراد بی‌گناه» در افغانستان پایان دهند.

در پایان این نشست، وزیران خارجۀ افغانستان، پاکستان و چین در یک نشست خبری شرکت کردند و در بارۀ برگزاری و توافقات این نشست به خبرنگاران معلومات دادند.

در این نشست خبری، شاه‌ محمود قریشی، وزیرخارجۀ پاکستان هرچند گفت کشورش از تلاش‌های صلح در افغانستان پشتیبانی می ‌کند، اما تأکید کرد که نباید انگشت انتقاد به سوی پاکستان دراز شود.

اما، صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجۀ کشور گفت اکنون زمان آن رسیده تا پاکستان صداقتش را در بارۀ صلح افغانستان نشان دهد و تعهداتش را عملی سازد.

وانگ یی، وزیر خارجۀ چین اما از تلاش‌های افغانستان و پاکستان برای صلح ستایش کرد و از طالبان خواست که به روند صلح بپیوندند.

نخستین دور نشست سه جانبه وزیران خارجه افغانستان پاکستان و چین، سال گذشته در بیجینگ برگزار شد و قرار است که دور سوم این نشست، سال آینده در اسلام آباد برگزار شود.
خبرگزاری چاپار – افغانستانSkip to toolbar